• 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Nevedel som do čoho idem a aj tak som mu povedal, že prídeme.

Ahojte!

 

Nedávno mi zavolal môj dobrý kamarát či nechcem vypadnúť z mestského prostredia a pozrieť si farmu a zároveň pomôcť a zarobiť si pri strihaní oviec. Mohol som si zobrať aj syna. Nevedel som do čoho idem a aj tak som mu povedal, že prídeme. Po telefóne sme si dohodli kedy máme byťna danom mieste.

 

Ako človek, ktorý sa nikdy nezúčastnil takejto práce, som využil služby známeho prehliadača a začal som pozerať videá, čo to obnáša strihanie a asistencia pri tejto práci. Prvý deň sme vstávali o štvrtej ráno, aby sme boli o siedmej do obeda na  mieste. Cesta vlakom bola úžasná. S mojim synom sme predebatovali témy od školy až po jeho víziu života. Počúval som ho snadšením a milo ma prekvapilo, aký ma rozhľad, čo by chcel od života a ako by chcel pomáha. Tak sme sa zarozprávali, že sme skoro nevystúpili na zastávke.

 

Po vystúpení z vlaku som zavolal nášmu kamarátovi, že ho počkáme na vlakovej stanici. Kamarát po nás prišiel a my sme nasadli do auta a šli na farmu. Kľukatými cestami cez dediny sme dorazili na farmu. Keď sme sa prezliekli do pracovného úboru, tak nám kamarát ukázal farmu. Na tejto farme sa venujú ovciam a  kozám, ktoré sú určené na gastronómiu a nie pre mliečne výrobky, čo ma dosť prekvapilo, ale po vysvetlenej okolnosti som pochopil prečo je to tak. Po exkurzii farmy sme dostali pokyny, čo bude našou prácou, kým prišli strihači.Keďže som si to odkukal na videách, tak som chápal o čom mi rozprávajú farmári. Medzitým prišli strihači oviec a my sme sa presunuli do maštale, kde na nás čakali ovce. Na rad prišli ešte inštrukcie od strihačov a my sme všetci mohli ,,makať". Práca nebola náročná, ale musím priznať, že my chlapci z mesta sme sa prvú hodinu strácali. Strihanie má svoje pravidla a chlapi strihači majú už za tie roky osvedčené techniky strihania. Boli sme ohúrení a s otvorenými očami a ústami sme obdivovali chlapov, ako im to ide.

Táto práca je synchronizovaná: začína od podávača/človek, ktorý chytá ovcu, ten ju podáva  strihačovi/človek, ktorý ostrihá ovcu a nasleduje zberač/človek, ktorý zbiera ostrihanú vlnu a dáva ju do vriec.Zároveň sme robili inventúru oviec a každé identifikačné číslo sa kričalo zapisovateľovi. Samozrejme tie, ktoré nemali svoje číslo boli riadne označené a zapísané. Ako sa deň chýlil ku koncu a ja som pozeral do maštale tak som pochopil, že to stádo, ktoré tam bolo, budeme dostrihovať aj na ďalší deň. Poviem vám popravde, že som sa tešil.  Tešil som sa, preto, lebo som zažil očistu mysle, ktorú som potreboval. Tešil som sa, že som mohol tráviť viac času s mojim synom. Tešil som sa z kľudu, ktorý tam vládol a napĺňal ma pocitom z dobrej vykonanej práce. Tešil som sa zo spoznania úžasných nových ľudí. Tento výlet do neznáma mi pomohol načerpať novú silu a zároveň uvedomiť si, že mám veľa dobrých priateľov, rodinu okolo seba.

Ďakujem Ti kamarát za krásny zážitok!