• 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Generálny riaditeľ Múzea SNP v Banskej Bystrici Stanislav Mičev a Miroslav Rác klavirista a skladateľ nám exkluzívne odhalili svoje plány.

 

Generálny riaditeľ Múzea SNP v Banskej Bystrici Stanislav Mičev a Miroslav Rác klavirista a skladateľ nám exkluzívne odhalili svoje plány.

Páni ako ste sa spoznali?

 

Stanislav Mičev:

 

Prvý kontakt s Miroslavom Rácom bol cez sociálne siete. Pozeral som si klavírne výstupy pána Ráca z Osvienčimu a z niektorých ďalších koncertov, ktoré mal na tému holokaustu a pozval som ho k nám vystupovať na koncert, ktorý mávame v januári. Jeho vystúpenie sa stretlo s veľmi pozitívnym ohlasom. A tam sme sa dohodli, že do budúcna by sme spoločne pripravili niektoré projekty.

 

Miroslav Rác:

 

Toto pozvanie som rád prijal a bolo mi cťou, že sa môžem podeliť o svoju klavírnu tvorbu priamo v Múzeu SNP. Tu sme si podali ruky a videli sa osobne.  Pána Mičeva si veľmi vážim či z ľudskej stránky a aj z tej profesionálnej. Uvedomil som si, že keď si ma pozval sám generálny riaditeľ, tak som musel zanechať dobrý dojem s mojou klavírnou tvorbou, ktorá v  ňom zanechala emocionálnu stopu. Holokaustu sa venujem už nejaký ten čas a s mojou tvorbou som už pochodil veľa krajín. Ale že ma osloví pán Mičiev ma ani nenapadlo.

 

Ponúkla Vaša inštitúcia Múzeum SNP spoluprácu Miroslavovi Rácovi, keďže spomínané vystúpenie sa stretlo s veľkým ohlasom?

 

Stanislav Mičev:

 

Máme 75. výročie Slovenského národného povstania a keďže Miroslav sa primárne zaoberá týmto žánrom, tak pripravovaný dokumentárny film Oslobodenie Slovenska bude podložený jeho hudbou. Bude to zaujímavé, lebo sa snažíme zachytiť spomienky ľudí, ktorí sa zúčastnili oslobodzovacích bojov alebo sa ich oslobodenie dotýkalo zo Slovenska, terajšieho Ruska, Bieloruska, Ukrajiny a Rumunska. Keď budú tieto spomienky podložené Miroslavovou hudbou som vnútorne presvedčený, že to bude emocionálne silné aj pre divákov.

 

Miroslav Rác:

 

Priznám sa, že keď som sa ponúkol skomponovať hudbu do takého veľkého projektu, tak som nevedel do čoho idem (smiech). Teraz vážne, vedel som do čoho idem, keďže sa pohybujem v týchto vodách, no stotožniť hudbu s problematikou, pocitmi ľudí, je veľmi náročné. Odsledovať si mimiku tváre, kde aký dôraz dať v hudbe a mnoho ďalších aspektov, tak to je dielo, ktoré nemá možnosť robiť hocikto. Preto som veľmi vďačný a nesmierne si to vážim, že pán Mičev prijal moju ponuku a vložil mi pomyslený klavírny kľúč do rúk.

 

Narušila Vám obom plány koronakríza v projektoch Múzea SNP?

 

Stanislav Mičev:

 

Samozrejme, že súčasná koronakríza nám skomplikovala naše plány, lebo sme predpokladali, že tento film bude uvedený 8.5.2020. Čo sa nedalo zrealizovať a to hlavne preto, lebo tí naši účastníci oslobodzovacích bojov majú silne cez 90 rokov a nechceli sme ich v rizikovej vekovej skupine otravovať a chodiť za nimi. Natáčanie sme odložili na leto - jeseň tohto roku a my dúfame, že sa nám podarí tento film dokončiť buď k 6.10.2020, čo je deň prekročenia hraníc československého armádneho zboru na Dukle alebo potom k 8.5.2021. Uvidíme, ako sa situácia bude vyvíjať.

 

Miroslav Rác:

 

Áno obmedzila nás, ale aj celé Slovensko. Ja som nezaháľal a pripravoval som si skladby, ktoré možno použijem do filmu. Komponujem náročnú hudbu a hlavne nechcem nechať všetko na náhodu, tak som sa skladal.

 

Okrem tohto veľkého projektu máte ešte plány,  kde by sa Miroslav Rác mohol predstaviť s jeho klavírnou tvorbou?

 

Stanislav Mičev:

 

Dohodli sme sa aj na ďalších spoluprácach a na ďalších projektoch. Miroslava budeme  prizývať na rôzne podujatia. Klope nám pamätný deň rómskeho holokaustu, ktorý je 2.8.2020. Potom 8.-9. 9.2020 si budeme pripomínať podpis neslávneho židovského kódexu. A tak isto 27.01.2021 je svetový deň holokaustu, takže toto sú veci, kde si viem predstaviť spoluprácu v dlhodobom horizonte.

 

Miroslav Rác:

 

Áno toto sú naše plány do budúcna, na ktoré sa teším. Som nesmierne vďačný a zároveň poctený za prejavenú dôveru. Ďakujem generálnemu riaditeľovi Stanislavovi Mičevovi z Múzea SNP v Banskej Bystrici.

 

 

Za rozhovor poďakoval a zaželal veľa úspechov Ján Strkáč

Foto: Anna Karvayová