• 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

"Deti ma bili a nadávali mi do čiernych vrán," hovorí jediná Česka rómska poslankyňa

 
Z maringotky do Snemovne. "Deti ma bili a nadávali mi do čiernych vrán," hovorí jediná rómska poslankyňa Monika Mihaličková do šiestich rokov vyrastala v maringotke a stala sa prvou a dodnes jedinou rómskou poslankyňou v českom parlamente. Od odchodu z politiky pracuje ako psychologička, v súčasnosti tiež pomáha rómskym deťom študovať. Svoj životný príbeh opisuje v rámci seriálu Česká inšpirácie. "Na mojom živote je dobre vidieť, aké dôležité je u rómskeho dieťaťa vzdelanie a podpora rodiny či okolia. Preto som sa rozhodla, že budem pomáhať zháňať pre rómskych študentov štipendiá a žiadať o príspevky obyčajných ľudí. Niektorí ma od toho zrádzali. Neverili, že Česi budú chcieť posielať peniaze na rómske deti. Ale ja dobre viem, že v Česku je rad slušných a veľkorysých ľudí, len nie sú toľko vidieť a počuť. Niekedy sa pýtam darcov, prečo prispeli. Keď nám niekto daruje vyššiu sumu, napríklad desať tisíc, osobne im zavolám a poďakujem.
 
 
"Čím viac budú Rómovia v spoločnosti aktívne fungovať vo svojich odboroch ako profesionáli, tým viac ostatným ukážu, že to ide," hovorí Monika Mihaličková.
 
Jedna pani mi povedala, že je Rómka a má rómske deti, ale nie je to na nich poznať. A že tie peniaze posiela pre deti, na ktorých to spoznať ich a ktoré kvôli tomu zažívajú ujmu. Jeden profesor mi povedal, že jeho mamička pracovala v sociálnych službách a on vďaka nej vie, ako je vzdelanie pre rómske deti zásadný.
Viac tu:
https://denikn.cz/379252/z-maringotky-do-snemovny-deti-me-bily-a-nadavaly-mi-do-cernych-vran-rika-jedina-romska-poslankyne/?cst=a37325d94887b82059f1469818a73aff16029405&fbclid=IwAR3gDFyvCRSnrC7inlKQf_MA_n7Auhue6VdZTkWBI61EnFYrPs3lyuNmUsM
 
zdroj : Deník N