• 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Budúce bývanie si postavia na pozemku pod bývalou bytovkou.

PRAVIDLÁ PLATIA PRE VŠETKÝCH
V sobotu sme začali búrať bytovku na Luniku IX. Jej bývalými obyvateľmi bola “vybyvaná” a podľa statického posudku sa stala pre nich nebezpečnou. Najlepším riešením tak bolo zbúranie.

Nie som však zástanca búrania. Bohužiaľ, iná, lepšia možnosť tentokrát nebola. Viem, dobre to pre mnohých znie, že zbúrali sme im, nič si nezaslúžia, nič nedostanú! Zbúrať je ale, podľa mňa, krajné riešenie, nič nerieši.

Nemám rád extrémne a už vôbec nie extrémistické riešenia. Preto som rád, že ľudia okolo mňa rozmýšľajú, ako s Lunikom IX a rómskou komunitou pracovať postupne zmysluplnejšie.

Jedno z takýchto riešení, ktoré vo svete funguje, je výstavba domčekov, ktoré si postavia budúci obyvatelia vlastnými rukami. Samozrejme pod dozorom odborníkov. V našom prípade budú na nich dohliadať odborníci z OZ ETP  web: http://etp.sk , ktorí majú dlhoročné skúsenosti. Budúce bývanie si postavia na pozemku pod bývalou bytovkou.

,,Viem, mnohí si povedia, nezaslúžia si ani to. Ja som ale presvedčený, že len postupnými krokmi sa môžme posúvať ďalej. Toto riešenie má logiku, je zmysluplné a učí ľudí vážiť si, čo si vybudujú.
Rýchle riešenia zlyhali, poďme to robiť koncepčnejšie" Dodal primátor mesta Košíc Jaro Polaček

Zdroj: Primátor Košíc