• 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

PROGRESÍVNI MAJÚ NOVÚ PREDSEDNÍČKU

PROGRESÍVNE SLOVENSKO MÁ NOVÚ PREDSEDNÍČKU

Novou líderkou Progresívneho Slovenska je Irena Bihariová.

Rozhodli o tom delegáti a delegátky dnešného Snemu Progresívneho Slovenska. Vyberali si medzi dvoma kandidátmi - Irenou Biháriovou, ktorá získala 105 hlasov a Michalom Trubanom, ktorý ich získal 100.

 

Snem rozhodol aj o novom vedení PS. Podpredsedami sa stali europoslanci Michal Šimečka a Martin Hojsík, digitálny líder Michal Truban, technologický podnikateľ Ivan Štefunko a expertka na kultúrne politiky Zora Jaurová.

 

 

Kto je Irena Bihariová

V roku 2009 absolvovala štúdium práva na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Zaoberá sa problematikou extrémistických trestných činov vrátane v online prostredí.

 

Od roku 2009 vedie združenie Ľudia proti rasizmu. 29. júla 2013 sa stala podpredsedníčkou Výboru pre predchádzanie a elimináciu rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatných foriem intolerancie na Ministerstve vnútra.

Bola zvolená za delegátku Výboru do Koordinačnej skupiny na prípravu Celoštátnej stratégie ochrany a podpory ľudských práv v SR.

Je rómskej národnosti, z (podľa vlastných slov) „asimilovanej rodiny” .

 

Politické pôsobenie

bol zvolená za podpredsedníčku hnutia Progresívne Slovensko.V parlamentných voľbách vo februári 2020 kandidovala na štvrtom mieste kandidátky koalície PS/SPOLU.Vo voľbách získala 46 798 hlasov, po zohľadnení preferenčných hlasov sa umiestnila na 4. mieste kandidátky. Kvôli výsledku koalície sa do parlamentu nedostala.

4. marca 2020 potvrdila, že bude kandidovať za predsedníčku Progresívneho Slovenska.Na sneme strany 6. júna 2020 sa ňou stala.

 

J.S