• 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Prvá rómsko-slovenská učebnica pre najmenších

Na Slovensku ročne prepadne desaťtisíc detí, z toho tritisíc prvákov. Ich materinským jazykom je rómčina a so slovenčinou sa mnohé z nich stretávajú prvýkrát v škole. Učitelia nerozumejú svojim žiakom, no neexistuje žiadna učebnica, či slovník, ktorý by im pomohol.

Podporte vydanie prvej rómsko-slovenskej pracovnej učebnice pre deti a ich učiteľov.

Ak vyzbieraná suma prekročí 100 percent, ďalšie peniaze použijeme na zapojenie väčšieho počtu škôl. Na základe doterajších skúseností je o vzdelávacie materiály medzi učiteľmi obrovský záujem.

V Denníku N sme sa rozhodli systematicky sa venovať téme vzdelávania znevýhodnených detí. Vydali sme knihu Juraja Čokynu A okraje máš kde? Na základe skúseností z terénu, vďaka rozhovorom a debatám, ktoré sme po vydaní knihy zorganizovali a kontaktu s učiteľmi vieme, že deti z chudobného prostredia sú niekoľkonásobne znevýhodnené nielen pre svoj pôvod, ale aj materinský jazyk, ktorým nie je slovenčina. Často preto končia v špeciálnych školách alebo opakujú prvý ročník a táto stigma sa s nimi ťahá celé detstvo – už v prvom ročníku je jasné, že nedokončia ani povinnú školskú dochádzku.

Rómsko-slovenská pracovná učebnica s názvom Deň Alice a Doda prevedie deti bežnými situáciami, s ktorými sa počas dňa stretnú, naučia sa abecedu, základné frázy a tvary často používaných slov, názvy predmetov, pozdravy, farby, geometrické tvary, a to s citlivým prihliadnutím na prostredie, v ktorom väčšina z nich vyrastá.

Súčasťou slovníka bude metodika pre učiteľov – návody a tipy, ako pracovať s učebnicou. V súčasnosti nie je pre učiteľov dostupná žiadna takáto pomôcka.

“Mama je pre nich daj, otec dad, auto motori, sestra phen - pre deti, ktoré od narodenia počúvajú a neskôr aj používajú rómčinu. No svet okolo nich tieto slová nepozná. Ako týmto deťom porozumieť? Ako sa im priblížiť? Ako im uľahčiť nástup na povinnú školskú dochádzku? Práve takáto pracovná učebnica môže byť pomyslenou barličkou pre všetkých, ktorí porozumieť chcú.”
 
Viac tu:
 https://projekty.dennikn.sk/romska-ucebnica?fbclid=IwAR0FYWWD142opi8_geFyYxdikaKtUmmOzJlYK7PAAJZQ3TrJUpYMS0wJBeY