• 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk
Registrácia
    • Zabudol som heslo
    • Zaregistrovať sa
ROMATA - Rómska tlačová agentúra
ROMATA - Rómska tlačová agentúra
  • Úvod
  • O nás
    • Cenník platenej inzercie
    • Cenník politickej reklamy
  • Partneri
  • Rubriky
    • Politika
    • Ministerstvo vnútra
    • Blogy / Komentáre
    • Hudba
    • Krimi
    • Kultúra
    • Prezidentské voľby 2019


[0.00P]

Stiahnúť

Deň Amnesty International

28. 05.2020 Strkáč Jan

Deň Amnesty International - Medzinárodná organizácia Amnesty International vznikla v roku 1961 a venuje sa ochrane a presadzovaniu ľudských práv po celom svete. Bojuje proti diskriminácii, proti násiliu na ženách, za práva homosexuálov, spravodlivosť pre obete, za ľudskú dôstojnosť. Cieľom je zvyšovať povedomie o hnutí a možnostiach zapojenia sa do jeho aktivít

 

Možno ste nevedeli:

 

Otvorený list Rade Európy: Karantény rómskych osád v Bulharsku a na Slovensku si vyžadujú naliehavú pozornosť

 

Amnesty International adresovala Rade Európy otvorený list, v ktorom vyjadrila obavy nad zaobchádzaním s ľuďmi žijúcimi v rómskych komunitách v Bulharsku a na Slovensku počas pandémie ochorenia COVID-19.
 
Vlády v týchto krajinách zacielili na rómske osady špecifické opatrenia vrátane povinnej hromadnej karantény, aké nezaviedli voči žiadnym iným skupinám obyvateľstva. Vyvolali tým otázky o súlade takejto praxe s požiadavkou na rovnaké zaobchádzanie podľa Európskeho dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd a Smernice EÚ o rasovej rovnosti.
 
Podľa Amnesty International došlo k uzatváraniu rómskych osád do povinnej karantény za asistencie polície a armády bez dôkazov o tom, že tieto spoločenstvá predstavujú v období pandémie ohrozenie verejného zdravia. Podľa dostupných informácií zároveň bulharská a slovenská vláda neboli schopné preukázať, že pred rozhodnutím o zavedení povinnej hromadnej karantény dostatočne zvážili všetky ostatné, menej reštriktívne opatrenia (ako je napríklad dobrovoľná izolácia chorých).
 
Amnesty International víta, že Výbor ministrov a ministeriek Rady Európy vyzval na prioritizáciu rovnakého prístupu k zdravotnej starostlivosti pre všetkých ľudí, vrátane príslušníkov a príslušníčok zraniteľných sociálnych skupín, ku ktorým rómske spoločenstvá patria. Rada Európy by sa preto podľa organizácie mala obrátiť na zodpovedné úrady v Bulharsku a na Slovensku a vyzvať ich, aby preukázali nevyhnutnosť opatrení selektívne zavedených v rómskych komunitách. Úrady by zároveň zasiahnutým komunitám mali pomôcť prekonať zdravotné a ekonomické dôsledky zavedených opatrení. Príslušné orgány, vrátane Európskeho výboru pre sociálne práva (ECSR), Európskej komisie proti rasizmu a intolerancii (ECRI) a Poradného výboru pre Rámcový dohovor o ochrane národnostných menšín (FCNM) by mali sledovať vývoj situácie a jasne odsúdiť šírenie nenávisti, prehlbovanie obáv a stigmatizácie rómskych komunít zo strany štátnych úradov oboch krajín.
 
„Bulharské a slovenské úrady Rómom a Rómkam v karanténe nezabezpečili prístup k jasným, zrozumiteľným a zmysluplným informáciám o trvaní a podmienkach povinnej karantény. Rómske rodiny žijúce v zasiahnutých osadách zároveň nemajú primeraný prístup k tečúcej vode, hygienickým zariadeniam a potrebám, potravinám a zdravotnej starostlivosti. Ak úrady pri zavádzaní karanténnych opatrení nezohľadnia špeciálne potreby a životné podmienky rómskych komunít, môže to viesť k ich diskriminácii.
 
Okrem toho, ako varovali spravodajcovia OSN, povinná karanténa porušuje právo Rómov a Rómok na rovnaký prístup a slobodu pohybu, pričom obyvateľov a obyvateľky osád vystavuje ďalšiemu riziku nákazy.
 
Zavedenie opatrení sprevádzala v oboch krajinách čoraz nepriateľskejšia rétorika, ktorú politici a političky často zneužívali na stigmatizáciu Rómov a Rómok a na zavádzanie represívnejších protiepidemických opatrení. V Bulharsku koaličná strana Bulharské národné hnutie (VMRO) napríklad označila štvrte s väčšinovou rómskou populáciou za „skutočné hniezda nákazy“, ktoré kolektívne ohrozujú väčšinovú populáciu, a žiadala o ich uzavretie. Takáto nenávistná rétorika môže už beztak marginalizované skupiny ešte viac izolovať,“ uvádza v liste Amnesty International.
 
Podrobnosti o jednotlivých opatreniach na Slovensku a v Bulharsku a obavy, ktoré má Amnesty International v súvislosti s ich zavádzaním, nájdete v priloženom liste.

 

zdroj: Amnesty International

foto:Amnesty International

Amnesty International, rómovia, svetovi, prava,


Dávame do pozornosti

blog-thumb
PF 2023

blog-thumb
Ako vznikli Vianoce? Niekoľko faktov, ktoré ste o Vianociach zrejme (ne)vedeli

blog-thumb
V zdravom tele zdraví Róm/ Rómka

blog-thumb
Rómskym holokaustom nazývame pokus nacistického Nemecka a jeho spojencov o vyhladenie Rómov v Európe počas druhej svetovej vojny.

blog-thumb
Sériový vrah Ondrej Rigo (64) sedí už 28 rokov za to, že brutálnym spôsobom vzal život deviatim ľuďom. Útočil veľmi zákerne a vyberal si ženy, ktoré sa mu neubránili. Ranami do hlavy ich umlátil na smrť. Obete si vyberal podľa bývania, vlámal sa do prízemných bytov. Najstaršia obeť mala 88 rokov, najmladší bol 15-ročný syn jednej z napadnutých žien.

Obľúbené témy

spravodajstvo
krimi
rómovia
voľby prezidenta
politika
Rómovia
slovensko
prevencia kriminality
domov
voľby
polícia
Zuzana Čaputová
Martin
prezidentka
kultúra

O nás

Rómska tlačová agentúra - ROMATA

Naším hlavným cieľom je sústreďovať, tvoriť a ďalej šíriť odbornej, novinárskej ale aj širokej verejnosti dôležité informácie súvisiace s rómskou komunitou a ďalšími minoritami nielen na Slovensku. Informácie sú určené aj pre samotnú rómsku komunitu a odborníkov pracujúcich v tejto oblasti, ale aj pre majoritnú verejnosť. Rómska tlačová agentúra ROMATA aktuálne využíva služby profesionálnych novinárov a publicistov.
Šéfredaktorom agentúry je Ján Schneider.
Členmi odbornej redakčnej rady sú okrem neho Patrik Banga a Lukáš Milan.

Projekt ROMATA bol v roku 2018 a 2019 podporený Fondom na podporu kultúry
národnostných menšín KULT MINOR.

  • Mapa stránky
    • Obchodné podmienky
    • Zásady spracovania osobných údajov

    REALIZOVANÉ S FINANČNOU PODPOROU FONDU NA PODPORU KULTÚRY NÁRODNOSTNÝCH MENŠÍN

    Copyright © 2018. All Rights Reserved