• 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Kotleba sa v piatok opätovne postaví pred súd

Kotleba sa podľa hovorcu ĽSNS Ondreja Ďuricu pojednávania zúčastní.

 

V piatok (15. 5.) pokračuje na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku hlavné pojednávanie s obžalovaným predsedom opozičnej ĽSNS Marianom Kotlebom. Pre TASR to potvrdila hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková.

V kauze Kotlebových šekov sa naposledy pojednávalo začiatkom marca. Vtedy sa aj začalo dokazovanie, počas ktorého pred samosudkyňou Ruženou Sabovou vypovedali členovia rodín, ktoré boli šekmi obdarované, ako aj znalci. Samotný Kotleba na začiatku procesu odmietol vypovedať s tým, že tak urobí neskôr, po vykonaní všetkých dôkazov.

Český znalec z oblasti nacizmu, fašizmu a neonacizmu Jan Uhlíř vtedy pred súdom označil číslovku 1488 za notoricky známu neonacistickú šifru. Rovnako tak znalec z oblasti heraldiky Ladislav Vrtel uviedol, že niekdajšie logo, ktoré strana ĽSNS používala, bolo fašistické.

Prokurátor podal obžalobu na Kotlebu ešte v októbri minulého roka. Predseda ĽSNS sa mal trestného činu dopustiť, keď odovzdal trom rodinám finančný dar prostredníctvom symbolických šekov vystavených na sumu 1488 eur.

 

Ján Strkáč