https://www.romata.sk/article/900/podporte-nasu-spravodajsku-pracu

 

" />
  • 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Komentár šéfredaktora: O bode zlomu a globálnom paradoxe

Milí čitatelia, priatelia, partneri, priaznivci rómskej tlačovej agentúry Romata.

Takto pred mesiacom sme sa na vás obrátili prostredníctvom nášho agentúrneho portálu s prosbou o podporu našej redakčnej práce - TU:

https://www.romata.sk/article/900/podporte-nasu-spravodajsku-pracu

Prosba to bola akútna, už pred mesiacom sme sa nachádzali v bode zlomu a bolo nám jasné, že ak niečo neurobíme, zrejme neprežijeme. Neprežijeme ako agentúra, médium, neprežijeme bez financií. Stav na našom účte je mesiac po zverejnení výzvy rovnaký: 0 €. Nič sme neminuli, pretože nič neprišlo. Napriek tomu denne pracujeme. 

Je jasné, že v absolútne inej a zväčša horšej situácii, na akú bol zvyknutý, sa v dôsledku korona šialenstva ocitol zo dňa na deň prakticky každý. A nikto nebol pripravený.

Už v polovici marca, po strávení takmer 4-och hodín v Korona jete z Bratislavy, počas dní čakania na výsledky testu príznakového cestujúceho, bola moja odpoveď na otázku, či som mimo rizika: „to sú zrejme teraz už len kozmonauti na ISS“...dajme ale bokom zdravotné riziká, ktorým čelíme všetci a dupľom tí v prvej línii – klobúk dolu.

Ide aj o to, že korona zákazy ubrali a uberajú zákazky aj zákazníkov. Všetkým. A tým, ktorí boli zamestnaní, buď rovno vzali prácu, alebo skresali plat.

Americkí mediálni analytici už začiatkom apríla upozornili na paradox, ktorému v súvislosti s koronou čelia globálne všetky médiá, malé i veľké, štátne i neštátne: čítanosť v dôsledku pandémie stúpa, príjmy z reklamy ale klesajú. Aktuálne to vyzerá tak, že mediálny sektor bude na konci tejto krízy na strane porazených.

Je jasné, prečo: každý šetrí, kde môže, pretože netuší, čo bude o mesiac...šéf firmy si tri krát rozmyslí, či vrhne financie do reklamy, alebo do prežitia svojej firmy, biznisu, rodiny, svojich zamestnancov a ich rodín. Každý – ak môže – šetrí.  

Priatelia, naša agentúra ale nešetrí, pretože nemá z čoho. Aktuálne nemáme ani šancu obhájiť rozvojový projekt našej agentúry na ministerstve kultúry, pretože štátne dotačné mechanizmy sú pozastavené.

Pracujeme teda pre našu agentúru a pre našich čitateľov denne zadarmo.

Sme naozaj v bode zlomu a prakticky nemáme východisko.

Ak nám pomôžete teraz, náš jedinečný projekt nezanikne.

Banner s prosbou o podporu stále visí na našej stránke.

 

V mene Rómskej tlačovej agentúry Romata ďakuje za priazeň

 

Ján Schneider