• 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Prezidentka žiada vysvetlenie incidentu v Krompachoch

Prezidentka Zuzana Čaputová požiadala policajného prezidenta Milana Lučanského o vysvetlenie incidentu v Krompachoch, kde mal policajt včera ráno zbiť päť detí.

      "Incident považujem za zlyhanie, ktoré je potrebné vyšetriť. Milan Lučanský prisľúbil, že incident dôkladne prešetrí policajná inšpekcia. V takých náročných podmienkach, aké spôsobuje karanténa ľudí žijúcich v chudobných obydliach, je obzvlášť dôležité konať nielen zákonne, maximálne profesionálne, ale najmä ľudsky," uviedla prezidentka.

      Na to, že policajt mal zbiť päť detí v rómskej osade v Krompachoch, upozornila Únia Rómov na Slovensku. Ministerstvo vnútra pre TASR uviedlo, že nadriadení policajta krátko po zákroku vec preverili a v prípade už koná inšpekcia.

Splnomocnenkyňa vlády SR pre rómske komunity Andrea Bučková považuje policajný zásah proti deťom za neprimeraný a neadekvátny. Slovenské národné stredisko pre ľudské práva (SNSLP) vyzvalo policajného prezidenta Milana Lučanského, aby prípad preveril.
      Deti sa mali nachádzať v karanténnej oblasti. Policajt mal vykonávať obhliadku osady spolu s príslušníkmi armády. Keď policajt uvidel deti, že sú vzdialené od svojich domovov, mal ich napadnúť. Taktiež sa im mal vyhrážať služobnou zbraňou a zbiť ich obuškom, opisuje prípad Únia Rómov na Slovensku.
      "Žiadame, aby bol tento incident vyšetrený nezávislou komisiou, pretože už nemáme dôveru v nestrannosť zo strany inšpekcie ministerstva vnútra. Viackrát a opakovane sa stalo, že obdobné zásahy skončili po vyšetrení inšpekciou obvinením samotných poškodených a zásah polície bol definovaný ako oprávnený," uvádza únia. V súvislosti s prípadom žiada aj o stretnutie s premiérom Igorom Matovičom, ministrom vnútra Romanom Mikulcom (obaja OĽaNO) a ombudsmankou Máriou Patakyovou.
      Tlačový odbor Úradu vlády (ÚV) SR pre TASR spresnil, že incident začala inšpekcia ministerstva riešiť na základe podnetu poradcu premiéra pre rómske komunity Petra Polláka. ÚV tvrdí, že podľa rezortu sú informácie, ktoré o konflikte šíri Únia Rómov na Slovensku výrazne odlišné od skutočnosti. "Násilie na deťoch je citlivá a neprípustná vec, preto budeme celý prípad aj naďalej veľmi pozorne sledovať. ÚV čaká na podrobnú správu o tom, čo presne a ako sa stalo," konštatuje tlačový odbor.
      Bučková vyzýva policajtov, aby zodpovedne zvažovali použitie svojich oprávnení a donucovacích prostriedkov. "Osobne mi je ľúto, že pribúda počet sporných policajných zásahov voči príslušníkom rómskych komunít. Verím, že v Krompachoch išlo o skratové konanie príslušníkov polície voči rómskym deťom, pretože takéto zákroky neprispievajú k zvýšeniu dôvery v políciu," povedala.
      Úrad splnomocnenkyne vlády SR pre rómske komunity plánuje hľadať  čo najefektívnejšie spôsoby pre spoluprácu so zástupcami polície, aby sa predchádzalo napätým situáciám a zvýšila sa dôvera Rómov k polícii.  
      SNSLP vyzýva policajného prezidenta Lučanského, aby preveril skutočnosti vo veci zbitia detí a aby prijal opatrenia, ak sa postup polície v osade potvrdí. „Ani súčasná situácia a vyhlásený núdzový stav nedávajú autoritám mandát na tak závažný zásah do ľudských práv a dôstojnosti občanov, akým je neprimerané použitie sily a násilia," podotkol Tomáš Földes, ktorý je dočasne poverený vedením strediska. Dodáva, že karanténne opatrenia v rómskych komunitách sú nastavené veľmi krehko.
      Rada vlády SR pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť so znepokojením vníma, že dochádza k zásahom ľudských práv mnohých ľudí a skupín. Apeluje na vládu a ostatné orgány a inštitúcie, aby dôsledne, počas trvanie mimoriadnej situácie, dodržiavali ľudské práva a slobody.
      Únia Rómov spustila aj petíciu za vyšetrenie incidentu v Krompachoch.

      K situácii sa pre rómsku tlačovú agentúru Romata vyjadril aj bývalý splnomocnenec vlády pre rómske komunity Ábel Ravasz:

     „Incident v Krompachoch, kde policajt podľa všetkého zbil rómske deti, musí byť okamžite vyšetrený, aj s vyvodením zodpovednosti. Zodpovední musia pochopiť aj to, že každým dňom, čo nechajú osady v úplne zbytočnej, nehumánnej a nefunkčnej celoplošnej karanténe, vytvárajú priestor pre takéto incidenty. Nervy už praskajú na oboch stranách pásky. Toto nevyriešia videá, vyhlásenia, stretnutia, ale treba okamžite uvoľniť celoplošné karantény a už ich ďalej nepresadzovať a s pokorou pracovať na napravení narušených vzťahov medzi komunitami na Spiši,“ apeloval Ábel Ravasz.

Ján Schneider

Zdroj: TASR – partner Rómskej tlačovej agentúry Romata

Foto: Polícia SR