• 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Premiér predložil parlamentu programové vyhlásenie vlády a občanom plán postupného uvoľňovania opatrení

Premiér Igor Matovič sa postavil pred poslankyne a poslancov parlamentu a predložil programové vyhlásenie vlády. Zákonodarcov vyzval, aby sa nepozerali na jednotlivé priority vládneho programu ako na priority konkrétnej strany, ale aby programové vyhlásenie brali ako spoločný záväzok. Poslanci Smeru-SD pred vystúpením premiéra opustili plénum. Premiér podvečer predstavil občanom plán postupného uvoľňovania opatrení nazvaný Niečo za niečo. 


"Skúsme naplniť najviac z toho, čo sme ľuďom sľúbili. Ruku na srdce, sľúbili sme toho veľa a bude to chcieť veľa práce," povedal. Zdôraznil, že vládna koalícia má v pléne parlamentu ústavnú väčšinu a má tak šancu dramaticky zmeniť Slovensko. "Máte možnosť a zodpovednosť a my sme vaším prostredníkom ako vláda," adresoval koaličným poslancom s tým, že je potrebné držať spolu.

Matovič vo svojom vystúpení kritizoval predchádzajúcu vládu, ktorá podľa neho prispela k strate dôvery občanov v kľúčové štátne inštitúcie a spravodlivosť. Zdôraznil, že to treba zmeniť. "Skúsme dať nádej, že Slovensko sa naozaj môže zmeniť na krajinu, kde si v prvom rade budeme všetci pred zákonom rovní," poznamenal.

Poslancov Smeru-SD kritizoval, že opustili plénum pred rokovaním o dôležitom vládnom dokumente. Ostatných, ktorí ostali v rokovacej sále, označil za tých, ktorí chcú Slovensko posunúť dopredu svojimi víziami.

Programové vyhlásenie vlády má byť podľa premiérových slov najambicióznejším plánom na zmenu. Vyzval preto zákonodarcov na konštruktívnu diskusiu bez ohľadu na stranícku príslušnosť.

Plénum má o vládnom programe rokovať počas aktuálnej šiestej schôdze parlamentu a následne má hlasovať o vyslovení dôvery novej vláde. Na získanie dôvery potrebuje kabinet aspoň 76 hlasov poslancov.

Podvečer premiér predstavil plán postupného uvoľňovania opatrení a otvárania prevádzok. Nazval ho Niečo za niečo, pretože podľa premiéra tak aj plán bude fungovať a rozdelili ho na štyri fázy.

Prvá začne platiť od stredy 22. apríla, otvoriť by mali za sprísnených opatrení  obchody a prevádzky do 300 metrov štvorcových. Zároveň budú aj skrátené predajné časy pre dôchodcov. Povolené bude aj športovanie na otvorených športoviskách, reštaurácie a krčmy budú môcť fungovať s výdajom „cez okienko“. Ubytovacie zariadenia budú môcť ponúkať len dlhodobé ubytovanie bez stravy a wellness. Od stredy by mali byť otvorené aj trhoviská a predajne automobilov, vrátane autobazárov.

Plán rieši nielen otváranie obchodov a prevádzok, ale aj opätovné postupné povoľovanie zhromaždení, podujatí a ďalšie uvoľňovanie obmedzení, týkajúcich sa nielen ekonomiky, ale aj bežného života.

O uvoľňovaní podľa premiéra rozhodovali najmä epidemiológovia a infektológovia z poradného konzília premiéra. Plán musí ešte zajtra schváliť Ústredný krízový štáb.

„Na prvý pohľad by sme mali byť mimoriadne opatrní. A nielen my, čo tu stojíme, ale celá spoločnosť...poďme otvoriť niektoré prevádzky, ale musíme byť dvakrát viac disciplinovaní, ako teraz,“ zdôraznil premiér.

Napriek uvoľňovaniu stále platia základné hygienické opatrenia: nosenie rúšok, odstupy minimálne dva metre, obmedzený počet ľudí v predajniach a  prevádzkach a dezinfekcia rúk a priestorov.

Prechod na ďalšie fázy bude závisieť od vývoja epidémie. Ak bude vývoj negatívny, opatrenia môže štát opäť sprísniť.

Ján Schneider

Zdroj: Úrad vlády SR

Foto: Národná rada SR