• 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Vojenskí lekári na Luníku IX testovali ľudí na nový koronavírus


Vojenskí lekári dnes dopoludnia na košickom sídlisku Luník IX v rámci testovania na nový koronavírus odobrali vzorky od 21 obyvateľov. Išlo o súčasť akcie zameranej proti šíreniu tejto nákazy v rómskych komunitách.  


      "My sme vytypovali 21 ľudí, ktorých otestovali. V piatich prípadoch išlo o navrátilcov zo zahraničia, ďalší boli zamestnanci úradu, ako sú terénni sociálni pracovníci alebo členovia našej občianskej hliadky, ktorí sú vonku každodenne v kontakte s obyvateľmi," povedal pre TASR starosta Luníka IX Marcel Šaňa.
      Výsledky testov by mali byť známe do dvoch dní. Zatiaľ podľa starostu nebol z tejto mestskej časti nikto pozitívne testovaný a nie je mu ani známe, že by niekto mal príznaky ochorenia COVID-19.
      Konštatoval ďalej, že zo zahraničia sa na Luník IX nikto za uplynulé tri až štyri týždne nevrátil. "Tí poslední prišli okolo 13. - 14. marca, takže sú po povinnej domácej karanténe a nič sa u nich neprejavilo. Nechceme však nič podceniť, preto sme dali testovať aj ich," uviedol Šaňa. Medzi testovanými je aj muž, ktorý robil v Trenčíne, ale tiež sa už vrátil zhruba pred mesiacom.  
      O akcii na najväčšom rómskom sídlisku sa starosta dozvedel deň vopred. Odoberanie vzoriek aj za súčinnosti polície sa začalo okolo 9.00 h a trvalo zhruba hodinu. Výsledky by mali byť známe do dvoch dní. "Prebiehalo to veľmi pokojne, aj tí, čo sa testovali, boli veľmi disciplinovaní a nebol žiadny problém," dodal Šaňa.
      K testovaniu sa vyjadril aj primátor mesta Jaroslav Polaček. "Som rád, že vláda vypočula naše požiadavky a spoločne pracujeme na tom, aby sme v Košiciach držali COVID-19 pod kontrolou," uviedol na sociálnej sieti. Doplnil, že premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) i ministerstvá požiadalo mesto cez týždeň o pomoc.
      Štát začal s testovaním na nový koronavírus s využitím vojenského personálu v marginalizovaných rómskych komunitách v piatok 3. apríla.

Minister obrany SR Jaroslav Naď v pondelok 13. apríla navštívi spolu s náčelníkom Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Danielom Zmekom a predsedom Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť Jurajom Krúpom mesto Krompachy, v ktorom prebieha testovanie obyvateľov rómskej komunity na ochorenie COVID-19. 

Zdroj: TASR – partner Rómskej tlačovej agentúry Romata

Foto: Ministerstvo obrany SR