• 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

V rómskych lokalitách na Spiši je v karanténe okolo 6000 ľudí, v Nitre 23

Okolo 6000 ľudí v piatich rómskych lokalitách na Spiši je v karanténe, pre TASR to potvrdili primátorka Krompách a starostovia obcí Žehra a Bystrany v okrese Spišská Nová Ves. Podľa ich slov sú zatiaľ disciplinovaní. Osady stráži polícia. V Nitre je uzavretá jedna ulica, v karanténe je 23 Rómov.


Ako uviedla primátorka Iveta Rušinová, v Krompachoch od polnoci uzatvorili ulice Družstevná, Hornádska a časť Starej Maše, kde žije spolu zhruba 1900 až 2000 ľudí. „Zabezpečujeme pre nich zásobovanie pitnou vodou, potravinami a teraz riešime zdravotnú službu. Všetko je v pohybe. Chceme, aby boli zabezpečené základné životné potreby pre ľudí, ktorí sú v karanténe, a aby bolo zabezpečené zdravie ostatných obyvateľov v rámci mesta Krompachy,“ povedala.
      V časti Starej Maše, kde sa karanténa týka asi 200 obyvateľov, bude pristavená cisterna s vodou. Na Hornádskej ulici zabezpečujú výtokový stojan. Pitná voda na Družstevnej ulici je podľa jej slov zabezpečená. „Potraviny zabezpečujeme cez potravinový reťazec a miestneho podnikateľa. Budú si ich môcť nadiktovať a dovezú sa im podľa ich požiadaviek. Cez potravinový reťazec im zabezpečujeme základný balíček,“ povedala Rušinová s tým, že by vďaka tomu mali mať potraviny na štvrtok a piatok (10. 4.). „Tieto veci si budú musieť kúpiť. To nie je nič zadarmo,“ dodala.
      Okrem polície dohliada na lokality v karanténe aj Miestna občianska poriadková služba (MOPS) Krompachy. „Dávame pozor, aby ľudia neprešli cez pásku. Zatiaľ sú disciplinovaní. Je to prvý deň, len pár hodín. Uvidíme, čo sa ďalej vyskytne,“ uviedol Oliver Horváth z MOPS s tým, že niektorí nosia ochranné rúška. „Niektorí to rešpektujú, boja sa. Niektorí si z toho robia srandu,“ doplnil Dávid Girga z krompašskej MOPS. Podľa jeho slov z dôvodu aktuálnej situácie dostali pokyn, aby hliadkovali dlhšie než bežne.
      Ako potvrdil starosta obce Bystrany František Žiga, v karanténe je asi 2000 obyvateľov rómskej osady. „Zatiaľ je všetko v poriadku, na začiatku mali prirodzene veľa otázok,“ uviedol. V Žehre je podľa starostu Mariána Kandrača v karanténe viac ako 2000 ľudí.
      O uzavretí niektorých osád, v ktorých sa vyskytli pozitívne prípady na nový koronavírus, informoval v stredu (8. 4.) večer hlavný hygienik SR Ján Mikas. Premiér Igor Matovič (OĽaNO) zdôraznil, že opatreniami chcú predovšetkým chrániť ľudí. Nákaza novým koronavírusom v uvedených lokalitách sa potvrdila v rámci testovania obyvateľov vo vybraných 33 rómskych komunitách.


Borová ulica v Nitre, na ktorej žije prevažne rómska komunita, je uzavretá. U jedného jej obyvateľa bolo potvrdené ochorenie COVID-19. V stredu (8. 4.) tu bola testovaná dcéra nakazeného muža i jej partner. Podľa hovorcu mesta Nitra Tomáša Holúbeka je na Borovej ulici v karanténe 23 ľudí.
      „V lokalite nepretržite pomáhajú asistenti podpory zdravia z organizácie Zdravé regióny, mestská polícia i miestna občianska poriadková služba (MOPS) v súčinnosti s policajným zborom. Hliadkuje sa v 24-hodinových intervaloch bez opustenia priestoru, aby bolo zabezpečené dodržiavanie karanténnych opatrení,“ uviedol Holúbek.
      Ako doplnil, samospráva o situácii intenzívne komunikuje s regionálnym úradom verejného zdravotníctva, s ďalšími subjektmi a tiež s miestnym vajdom. „Situácia je v týchto chvíľach stabilizovaná a veci riešime podľa vývoja okolností, ktoré sa každú chvíľu menia,“ dodal Holúbek.

Zdroj: TASR – partner Rómskej tlačovej agentúry Romata

Ilustračné foto: Koloman Lovaš