• 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Štát zajtra začne s masívnym plošným testovaním v rómskych osadách, podľa Ravasza sú opatrenia rizikové

Pri testovaní obyvateľov marginalizovaných rómskych komunít v bezprecedentnom rozsahu bude asistovať aj armáda. O testovaní Rómov z osád na COVID-19 rozhodla včera vláda. Odvolaný splnomocnenec vlády pre rómske komunity Ábel Ravasz považuje opatrenia za vysoko rizikové.  

Premiér Igor Matovič na včerajšej tlačovej konferencii obhajoval plošné testovanie v osadách snahou zistiť skutočný stav a zabrániť nekontrolovateľnému šíreniu nového koronavírusu v lokalitách s marginalizovanými rómskymi komunitami.

„Je nevyhnutné, aby sme začali s testovaním v osadách," povedal Matovič s tým, že jeden nakazený obyvateľ osady má podľa jeho slov potenciál nakaziť 20 ďalších osôb, čo je oproti predstaviteľovi majoritnej časti spoločnosti viac ako 15-násobok.

Expert OĽaNO na rómsku problematiku a člen premiérovho permanentného krízového štábu Peter Pollák doplnil, že v prvej fáze pôjde o 33 vytypovaných lokalít. V piatok sa začne v lokalitách Kecerovce, Jarovnice, Trebišov a Markušovce. Následne budú medzi vybranými lokalitami napríklad Fiľakovo, Bardejov, Zborov, Spišský Štiavnik, Batizovce, Hranovnica, Nacina Ves, Krompachy, Nálepkovo, Žehra, Ochtiná. Podľa Pollákových informácií vychádzajú aj zo zistení terénnych pracovníkov a príslušníkov miestnych občianskych poriadkových služieb, že do osád sa vrátilo zo zahraničia nekontrolovane približne 1500 ľudí. "Cielene budeme chcieť testovať práve týchto navrátilcov," uviedol. Tiež pripomenul, že na Slovensku žije v osadách, kde nemajú prístup k pitnej vode, približne 30-tisíc ľudí, čo spôsobuje značné hygienické problémy.

„Tých 33 lokalít nie je konečný stav a budeme naďalej pokračovať vo vyhľadávaní ľudí, ktorí sa vrátili zo zahraničia,“ dodal.


Nová splnomocnenkyňa vlády SR pre rómske komunity Andrea Bučková zdôraznila význam informovanosti ľudí z komunít. "Je dôležité, aby sme ich oboznámili s tým a presvedčili ich o tom, aké sú dôvody a význam testovania pre nich samých," uviedla. "Komunikáciu vedieme v jazykoch, ktorými hovoria, teda v rómskom, prípadne maďarskom jazyku," dodala.

„Máme veľmi dobrý prehľad aj o tom, ako tých 33 obcí vyzerá a konzultovali sme to aj s ministerstvom obrany,“ vysvetlila.

Testovanie by malo trvať do 9. apríla tak, aby v piatok 10. apríla podľa výsledkov mohli byť prijaté ďalšie opatrenia. S testovaním pomôže armáda.
Minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO) uviedol, že už teraz sa formuje päť 13-členných tímov, ktoré budú koordinovať a zabezpečovať akciu. "Budeme kontaktovať starostov, mimovládne organizácie, miestnych lídrov, informovať o tom, čo pripravujeme,“ dodal.

Minister obrany zdôraznil, že armáda nejde do osád zasahovať a Rómovia sa nemajú čoho báť.

V prípade, ak by sa ukázalo, že sa v prostredí niektorej z komunít šíri nákaza, podľa Igora Matoviča budú prijaté epidemiologické opatrenia vrátane nariadenej karantény.

Ako vyzerá karanténa v rómskej osade, reálne zažívajú v Gelnici. Od nedele 26. marca je tam pre hrozbu šírenia koronavírusu uzavretá rómska osada Háj. Karanténa má trvať do stredy 8. apríla, podľa primátora Dušana Tomaška je dnes situácia pokojná. Dodržiavanie karantény monitoruje Miestna občianska poriadková služba, mestská aj štátna polícia. Mesto pre obyvateľov osady zabezpečuje donášku jedla a pitnú vodu. Osadu s približne 80-imi obyvateľmi obohnali páskami a uzavreli pre nedisciplinovanosť jedného z obyvateľov, ktorý mal cestovateľskú anamnézu a nebol v karanténe. Výsledok testovacej vzorky, ktorú mu odobrali v nedeľu, bol negatívny. Do osady sa vraj už nikto ďalší zo zahraničia nevrátil.  

Bývalý splnomocnenec vlády pre rómske komunity Ábel Ravasz považuje kroky vlády za rizikové.

Rómska tlačová agentúra Romata zverejňuje kompletné včerajšie stanovisko Ábela Ravasza:

„Na dnešnej tlačovej konferencii prezentovala Vláda SR svoje riešenia pre testovanie koronavírusu v rómskych komunitách. Predtým som desať dní ponúkal vláde riešenia, ako ľudsky a efektívne zvládnuť situáciu v marginalizovaných komunitách, ale nikoho nezaujímali. Stratili sme kľúčových desať dní.

Je dobré, že sa vláda konečne začala venovať aj tejto téme, ale navrhnuté kroky sú vysoko rizikové. Rómovia sa o svoje rodiny boja rovnako ako Nerómovia. Nehádžme všetkých do jedného vreca. Príklady nedodržania karantény nájdeme aj medzi majoritou. Takáto komunikácia vlády stigmatizuje rómske komunity a vyvoláva strach – ako medzi Rómami, tak aj Nerómami.

Na dnešnej tlačovke odzneli i klamstvá a neprofesionálne súvislosti: zoznam vybraných obcí je neobhájiteľný (sú tam napr. aj integrované komunity), na Slovensku nemáme stovky osád bez vody, rýchlosť šírenia vírusu odborníci odhadujú oveľa nižšie ako bolo prezentované, eurofondy sa nerozkradli, ale idú i na platy rekordného počtu terénnych pracovníkov, ktorí sú kľúčoví pri akomkoľvek riešení (a na ktorých sa spolieha aj plán vlády).

Riešenia sú na stole. Ak plošne testovať, tak nie len rómske komunity, ale aj ostatné rizikové skupiny –  celé obce, či napríklad domovy seniorov a pomocný personál, predavačky.  Posilnime radšej terénnych pracovníkov a osvetárov a vyzbrojme ich ochranou. Zabezpečme stravu pre deti a opateru pre starších, aby naši najzraniteľnejší neboli obete len vírusu, ale i politiky.

Je potrebné, aby riešenia v oblasti integrácie Rómov neboli ad hoc, neprofesionálne, ale aby boli založené na správne interpretovaných dátach, na komunikácii s obcami, komunitami a neziskovými organizáciami, a aby zohľadňovali aj dopad na verejnú mienku. Vládou prezentované riešenia tieto kritériá nespĺňajú.“

 

Ján Schneider

Zdroj: TASR – partner Rómskej tlačovej agentúry Romata

Foto: archív Ábela Ravasza