• 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Krízové centrum v Žiline bude pomáhať ľuďom v núdzi

V dnešných ťažkých časoch sú dôležité pozitívne príklady. Svedčiace o ľudskej solidarite, ktorá je nad rámec povinných opatrení. Jedna pozitívna, príkladná a nasledovaniahodná aktivita začala dnes fungovať v Žiline.

Úlohou mestského Krízového centra bude pomáhať najohrozenejším skupinám obyvateľstva. Sústreďovať sa v ňom budú všetky podporné činnosti pre seniorov, občanov v sociálnej núdzi či karanténe, ktorí potrebujú pomoc. Centrum bude koordinovať prácu dobrovoľníkov, jeho úlohou bude tiež zabezpečovať distribúciu osobných ochranných prostriedkov pre ohrozené skupiny, ľudí v núdzi či seniorov. Súčasťou budú aj služby Centra dobrovoľníckej psychologickej podpory, ktoré bude zabezpečovať viac ako 20 profesionálnych psychológov. Služba je prístupná pre obyvateľov mesta Žilina.

Z dôvodu prijatých preventívnych opatrení proti prenosnému ochoreniu COVID-19 spôsobenému koronavírusom SARS-CoV-2 na území celého Slovenska sa množstvo ľudí ocitlo v domácej karanténe či sociálnej izolácii. V Žiline aktuálne žije

Mesto Žilina v uplynulých dňoch vytvorilo databázu dobrovoľníkov, ktorí sa sami prihlasovali prostredníctvom online formulára na stránke https://koronavirus.zilina.sk/. Od pondelka 30. marca sa môžu na stránke https://koronavirus.zilina.sk/chcem-pomoct-potrebujem-pomoc/ registrovať ľudia v núdzi, ktorí potrebujú pomoc. V prípade, že internet nevyužívajú, môžu svoje osobné údaje nahlásiť, tak ako doteraz, na telefónnom čísle infolinky mesta: 0908 304 916. Prístupná je v pracovných dňoch od 7.00 do 19.00 hod. O pomoc je možné žiadať aj e-mailom na: potrebujempomoc@zilina.sk. Osobu v núdzi bude následne kontaktovať zamestnanec mestského úradu. V prípade, ak bude súhlasiť s poskytnutím pomoci, zamestnanec mu pridelí dobrovoľníka, s ktorým si bude komunikovať svoje požiadavky, napríklad nákup potravín, liekov a pod. Mesto upozorňuje, že nezabezpečuje nákupy, ani nezodpovedá za dohody o nákupoch, ktorú medzi sebou uzavrú človek v núdzi a dobrovoľník.

„Ako mesto sme od prvej chvíle pristúpili veľmi zodpovedne k preventívnym opatreniam proti šíreniu koronavírusu. Dnes cítime, že pomoc potrebujú najmä ľudia v núdzi. Mnohým z nich chýba podpora rodiny, okolia, nedokážu si sami zabezpečiť nákupy či iné činnosti. Krízové centrum bude zabezpečovať, aby sa každému, kto o pomoc požiada aj adresne dostala. Chcem poďakovať najmä dobrovoľníkom, ktorí sa sami prihlasujú a každý deň ich pribúda niekoľko. Bez spolupatričnosti a vzájomnej pomoci by to nebolo možné. Som rád, že napriek neľahkej dobe Žilinčania preukazujú svoju ľudskosť,“ podotkol primátor mesta Peter Fiabáne.

Všetci Žilinčania, ktorí majú záujem o donášku jedla z reštaurácií, nájdu ich prehľadný zoznam na stránke: https://koronavirus.zilina.sk/ktore-restauracie-v-ziline-poskytuju-donaskovu-sluzbu/

Ján Schneider

Zdroj: mesto Žilina