• 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Europol: Počas pandémie koronavírusu výrazne stúpol počet trestných činov

Falošné lieky, nedodané nakúpené ochranné prostriedky, či aktívnejšia počítačová kriminalita. Pandémia otvorila nové príležitosť pre zločincov a podvodníci sa rýchlo prispôsobili, hovorí agentúra.

Počas pandémie koronavírusu SARS-CoV-2 sa prudko zvýšila kriminalita, vyplýva zo správy európskeho policajného úradu Europol, zverejnenej v piatok (27. marca) v Haagu. Túto skutočnosť úrad Únia pripisuje tomu, že zločinci a organizované skupiny rýchlo prispôsobujú svoje metódy.

Vyšetrovatelia zistili nárast prípadov počítačovej kriminality, podvodov, krádeží a falšovania, varoval Europol vo svojej správe, z ktorej údaje prevzala agentúra DPA.

V správe sa uvádza, že od vypuknutia krízy značne stúpol predaj falšovaných ochranných výrobkov vrátane masiek, dezinfekčných gélov a liekov.

Europol tiež informoval, že v marci v rámci celosvetovej policajnej operácie proti falšovaným liekom zhabali približne 34 tisíc falšovaných chirurgických masiek.

Európska agentúra priniesla aj niekoľko príkladov z členských krajín, kde firmy nakúpili obrovské množstvá ochranných masiek za milióny eur, no tovar nikdy nedorazil. Tento osud mala aj istá objednávka masiek FFP2 a FFP3 zo Singapuru za 6,6 milióna eur.

Čítajte ďalej na:

https://euractiv.sk/section/spolocnost/news/europol-pocas-pandemie-koronavirusu-vyrazne-stupol-pocet-trestnych-cinov/

Zdroj: Euractiv.sk – partner Rómskej tlačovej agentúry Romata