V každodennej záplave objektívnych i hoaxových informácií o pandémii koronavírusu treba selektovať tie dôležité. Objektívne, seriózne a overené. V prestížnom medicínskom časopise NEJM sú už pár dní zverejnené výsledky štúdie, v ktorej vedci analyzovali povrchovú stabilitu vírusu vo vzduchu a na rôznych povrchoch.
Medzinárodný tím vedcov precízne napodobnil spôsob, akým sa nový koronavírus šíri prostredím. Analýza a hodnotenie stability vzoriek v aerosóloch a miera ich rozpadu na rôznych povrchoch priniesli zaujímavé výsledky.
Životaschopnosť testovaných vírusov SARS-CoV-2 a SARS-CoV-1 je v aerosóle, teda v tom, čo vykašliavame, prípadne šírime do vzduchu dýchaním a rozprávaním, a na rôznych povrchoch rôzna. Vo vzduchu sa ráta na hodiny, na povrchoch až na dni.
Životaschopnosť v aerosóloch: 3 hodiny
Životaschopnosť na oceli a plastoch: 72 hodín /3 dni/
Životaschopnosť na medi: 4 hodiny
Životaschopnosť na kartóne: 24 hodín.
Aj z výsledkov aktuálneho experimentu je jasné, že nakaziť sa koronavírusom môžeme aj dotykom kontaminovaných povrchov. Preto je doslova životne dôležité dezinfikovať povrchy v našich domácnostiach. Pravidelne a najlepšie dezinfekčnými prostriedkami s čo najvyšším obsahom alkoholu. Ak chcete eliminovať možnosti nákazy v inom, ako domácom prostredí, odporúčané zásady sú jasné:
- z domáceho prostredia vychádzajte len v nevyhnutných prípadoch
- ak idete na nákup, do lekárne, alebo na prechádzku, tak s rúškom a v rukaviciach
- ak stretnete človeka, dodržujte v exteriéri odstup aspoň 2 metre, v interiéri aj viac
- vyhýbajte sa ľuďom, ktorí kašlú
- po príchode domov vyperte na 90 stupňoch oblečenie a rúško a po vyschnutí ich prežehlite
- umyte si ruky, minimálne 20 sekúnd mydlom a tečúcou vodou, alebo dezinfikujte prostriedkom s minimálne 60% obsahom alkoholu.
Ján Schneider
Zdroj: NEJM – the NEW ENGLAND JOURNAL of MEDICINE