• 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Premiér povolal do permanentného krízového štábu Petra Polláka

Europoslanec a bývalý splnomocnenec vlády pre rómske menšiny má riešiť najmä opatrenia určené marginalizovaným rómskym komunitám. Peter Pollák je prvý slovenský europoslanec rómskeho pôvodu, jeden z troch poslancov europarlamentu, ktorí sa hlásia k svojmu rómskemu pôvodu. 23 815 hlasov voličov v eurovoľbách 2019 je rešpektovania hodný mandát, aj na člena permanentného krízového štábu.

Premiér Igor Matovič špecifikoval hlavnú úlohu Petra Polláka takto: "Spolu s ďalším človekom sa bude špeciálne venovať situácii, predikcii a rizikám v prostredí marginalizovaných rómskych komunít.“

Premiér priznal, že bez vyvolávania paniky a vzbudzovania dojmu o nevyhnutnosti použitia príslušníkov bezpečnostných síl, bude musieť štát v prostredí rómskych osád nasadiť špeciálne postupy a prijať opatrenia na zabezpečenie hygienických štandardov, ktoré by minimalizovali riziká prenosu nákazy v tomto prostredí aj mimo neho.
„Potrebuje to iný, špeciálny prístup. Keď žiadame nosiť rúška, správať sa zodpovedne, umývať si ruky, veľmi ťažko to padne v osadách, kde sme ako štát zlyhali, lebo za tridsať rokov od revolúcie štát nebol schopný tam dotiahnuť ani prípojku pitnej vody,“ vysvetlil premiér a dodal: „Keď sa nám tí ľudia rozlezú po okolí nakazení, dopadneme veľmi zle.“  

Podľa Petra Polláka nemal štát do soboty žiadny krízový plán pre rómske osady v čase koronavírusu. „Predošlé vlády zlyhávali desiatky rokov, na rómskej téme si len populisticky naháňali hlasy, nesústreďovali sa na problémy, ktoré trápia ľudí,“ povedal Pollák. Podľa neho jeden či dva pozitívne prípady ešte nie sú dôvodom na karanténu celej osady.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí avizoval mobilné testy pri osadách. Na základe ich výsledkov budú môcť rozhodnúť o prípadnej karanténe.  

Spolu s Petrom Pollákom sú členmi permanentného krízového štábu aj odborník na tropickú medicínu Vladimír Krčméry, odborník na biochémiu Robert Mistrík, expert na telekomunikačné technológie a IT Peter Škodný, a predseda Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský.

Podľa premiéra je permanentný krízový štáb jeho poradným orgánom a nie je náhradou ústredného krízového štábu.

Ján Schneider

Foto: FB Petra Polláka