• 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Ako koronavírus Slovensku (možno) zachráni eurofondy

Pomalé čerpanie eurofondov v predošlom roku môže Slovensku paradoxne pomôcť s investíciami na zmierňovanie škôd spôsobených ochorením COVID-19. Komisia novej vláde teoreticky umožňuje na tento účel použiť aj všetky doposiaľ nevyčerpané peniaze z fondov EÚ.

Európske fondy pre koronavírus čaká veľký reštart. Európska komisia chce, aby peniaze z kohéznej politiky počas krízy smerovali hlavne na záchranu ľudských životov a podnikania.

Investičný model, ktorý pripravila exekutíva EÚ, novej slovenskej vláde na zmierňovanie dopadov spôsobených koronavírusom z fondov EÚ teoreticky uvoľní až dva a pol miliardy eur.

Slovensku totiž paradoxne pomohlo pomalé čerpanie eurofondov v predchádzajúcom roku.

Slovensko môže investovať viac ako Taliansko

Európska komisia tento týždeň ohlásila zriadenie novej investičnej iniciatívy na zmierňovanie škôd spôsobených pandémiou. (Coronavirus Response Investment Initiative). Členské štáty sa na tento „fond“ nebudú skladať novými peniazmi. Investičný balík je vytvorený z prostriedkov, ktoré dnes „ležia“ v rozpočte EÚ, konkrétne v kohéznej politike, teda eurofondoch.

Európska komisia vypočítala, že dohromady sa krajinám takto môže uvoľniť 37 miliárd eur. „Okrem zmiernenia tlaku na verejné financie členských štátov a podpory ich systémov zdravotnej starostlivosti v časoch núdze im toto opatrenie pomôže urýchliť čerpanie nepridelených prostriedkov na financovanie politiky súdržnosti,“ vysvetľuje Európska komisia.

Krajiny nedostanú nové peniaze nad rámec tých, ktoré im boli pridelené na sedemročné obdobie v roku 2014. Komisia im ale dáva možnosť využiť na boj s koronavírusom časť tých, ktoré doteraz nestihli vyčerpať.

Komisia v svojom oznámení tiež zverejnila predbežné sumy pre jednotlivé krajiny.

Zdroj: Európska komisia/Spracovanie Euractiv.

Už pri prvom pohľade na tabuľku zaujmú obrovské rozdiely v národných alokáciách na koronavírus. Kým napríklad najviac postihnuté Taliansko so 60 miliónmi obyvateľov môže na záchranné opatrenia použiť 2,3 miliardy eur, Slovensko bude mať k dispozícii o vyše 150 miliónov eur viac.

Ako je to možné?

Viac sa dočítate tu:

https://euractiv.sk/section/ekonomika-a-euro/news/ako-koronavirus-slovensku-mozno-zachrani-eurofondy/

Zdroj: Euractiv.sk – partner Rómskej tlačovej agektúry Romata