• 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Unikátny slovensko-český dokument Ako som sa stala partizánkou získal ďalšie ocenenia

V záplave korona informácií takmer zanikla pozitívna správa o unikátnom filmovom diele Režisérky Very Lackovej a producenta Jana Bodnára Ako som sa stala partizánkou. Na marcovom prestížnom festivale v Prahe tento stále nedokončený film získal tri ocenenia.   

Deviaty ročník festivalu East Doc Platform privítal od 7. do 13. marca 2020 rad filmových profesionálov z celého sveta a ponúkol tiež program otvorený pre verejnosť. Väčšina programu sa uskutočnila v Inštitúte Cervantes v Prahe, niektoré časti prebehli online a iné, ako napríklad Slávnostné vyhlásenie cien, boli kvôli aktuálne COVID-19 situáciu zrušené.

Projekt Ako som sa stala partizánkou získal na festivale tri ocenenia. Cenu Ex Oriente Fine Cut, tradičnú cenu Zlatý trychtýř pre projekt z workshopu Ex Oriente Film, ktorý počas roka zaznamenal najväčší pokrok, a ocenenie od novo vzniknutej dokumentaristickej asociácie DAE Pitch Talent Encouragement.

Medzinárodná festivalová porota zdôvodnila ocenenia takto:

"Cenu DAE Pitch Talent Encouragement získavajú Vera Lacková a Jan Bodnár, ktorí predstavili svoj projekt Ako som sa stala partizánkou tu v Prahe. Projekt odkrýva časti neznámej histórie Rómov a je úzko spätý s režisérkinho vlastnou rodinnou históriou. Rozhodli sme sa oceniť tím dvojročným členstvom v DAE a dúfame, že budú ťažiť z konzultácií, ktoré sú s cenou späté. DAE, mladá európska organizácia, bude rozhodne ťažiť z členstva týchto dvoch talentovaných tvorcov.

Cenu Zlatý trychtýř udeľujeme za značný pokrok v rozprávaní a odvážnu transformáciu režisérky do hlavnej hrdinky tohto dôležitého filmu.

Cenu Ex Oriente Fine Cut získal odvážny film, ktorý v správnom momente bude ťažiť zo strihačských konzultácií, ktoré sú súčasťou ocenenia. Myslíme si, že je to správny čas k introspekcii materiálu, rôznych situácií a dejových liniek filmu."

Kompletné informácie o filme Ako som sa stala partizánkou a o tvorivom tíme okolo talentovanej slovenskej dokumentaristky rómskeho pôvodu Very Lackovej môžete nájsť tu:

https://www.filmpartizanka.eu/

alebo tu:

https://www.facebook.com/Ako-som-sa-stala-partiz%C3%A1nkouHow-I-Became-a-Partisan-810720552644637/

Rómska tlačová agentúra Romata blahoželá k oceneniu a želá ostrý obraz a dobrý zvuk pri dokončovaní projektu Ako som sa stala partizánkou.

Ján Schneider