• 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Prezidentka prijala demisiu Pellegriniho vlády s poďakovaním a aj výčitkami

Prezidentka Zuzana Čaputová prijala dnes večer demisiu vlády z rúk odchádzajúceho premiéra Petra Pellegriniho. Prezidentka a aj členky a členovia odchádzajúcej vlády mali počas ceremónie v prezidentskom paláci rúška a rukavice.

Prezidentka ocenila opatrenia vlády v súvislosti so šírením koronavírusu. Premiérovi, ministerkám a ministrom ale vytkla, že za dva roky sa neudialo viacero zásadných zmien. A najmä to, že nezabránili  zneužívaniu spravodlivosti a rozdeleniu spoločnosti.

„Dnes som prijala demisiu vlády Petra Pellegriniho. Svoje funkcie ministri a ministerky prevzali takmer na deň presne pred dvoma rokmi, v čase veľkých politických i spoločenských turbelencií, ktoré nastali po tragických udalostiach z februára 2018. Protesty však boli aj dôsledkom dlho pretrvávajúcich problémov v spoločnosti, najmä v polícii, na prokuratúre a v súdnictve.

Pozitívne hodnotím, že v čase, keď Peter Pellegrini viedol vládu, došlo k viacerým dôležitým zmenám. Slovensko zaznamenalo stabilný hospodársky rast, nezamestnanosť sa znížila, mali sme relatívne nízku mieru chudoby a príjmových nerovností. Zvýšili sa príjmy zamestnancov vo verejnej správe, školstve, obrane, zdravotníctve, zvýšila sa aj priemerná mesačná mzda.

Musela som však zároveň vyjadriť poľutovanie nad tým, že takýchto pozitív nebolo viac. Európska komisia vývoj na Slovensku v uplynulom období hodnotí tak, že sme nevyužili dobré časy na zásadnejšie zmeny v oblastiach, ktoré sú kľúčové pre budúcu prosperitu republiky. V mesiacoch a rokoch po kríze spôsobenej opatreniami proti koronavírusu nám tieto zmeny môžu chýbať. Čo ma osobitne mrzí, sú obrovské deliace čiary v spoločnosti, ktorým sa nepodarilo zabrániť a tiež zneužívanie spravodlivosti spojené s vysokou mierou nedôvery v justíciu.

Ocenila som, ako premiér a ďalší ministri ako členovia krízového štábu reagovali na začiatok obrovskej zdravotnej hrozby s akou sme konfrontovaní. Vysoko hodnotím aj skutočnosť, že v kritickej situácii našiel premiér odstupujúcej vlády, Peter Pellegrini spoločnú reč s nastupujúcim premiérom Igorom Matovičom a že k odovzdaniu a prevzatiu moci dôjde politicky kultúrnym a spoločensky civilizovaným spôsobom, tak, aby dôvera verejnosti voči predstaviteľom štátnej moci neutrpela.“

Prezidentka Zuzana Čaputová vymenuje novú vládu Igora Matoviča už zajtra krátko popoludní. Lídri koaličných strán predtým podpíšu koaličnú zmluvu. Podľa slov budúceho premiéra Igora Matoviča vláda a aj krízový štáb zasadnú a začnú pracovať hneď po vymenovaní.  

Ján Schneider

Zdroj: FB prezidentky Zuzany Čaputovej