• 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Na ustanovujúcej schôdzi nového parlamentu padali sľuby a aj silné slová

Prvá, ustanovujúca schôdza Národnej rady slovenskej republiky nepriniesla zásadné prekvapenia. Novozvolené poslankyne a poslanci skladali sľub v rúškach a rukaviciach, niektorí v parlamente vystupovali aj bez nich. A nebrali si ani servítky.

Predsedom parlamentu sa tak, ako bolo avizované a lídrami víťazných strán aj dohodnuté, stal šéf strany Sme rodina Boris Kollár. V tajnej voľbe získal 106 hlasov novozvolených poslankýň a poslancov. Vo svojom prvom parlamentnom prejave hovoril najmä o nutnosti riešiť krízu s koronavírusom a o zmene spôsobu vlády. Za podpredsedov parlamentu boli zvolení Gábor Grendel z OĽaNO a podpredseda strany Za ľudí Juraj Šeliga.

Parlamentné strany a hnutia si na ustanovujúcej schôdzi vytvorili poslanecké kluby a zvolili ich predsedov. Klub OĽaNO povedie Michal Šipoš. Klub Sme rodina Peter Pčolinský, SaS Anna Zemanová, Za ľudí Jana Žitňanská, Smeru-SD Robert Fico a ĽSNS Marian Kotleba. Najpočetnejším klubom je OĽaNO s 53-mi mandátmi, nasleduje Smer-SD (38), Sme rodina a ĽSNS (po 17) SaS (13) a Za ľudí (12).

Počas vystúpení na ustanovujúcej schôdzi si niektorí poslanci nebrali ani rúška, ani servítky. Ľuboš Blaha, ktorý ašpiroval na post predsedu výboru pre ľudské práva parlamentu sa ním nakoniec nestal, ale stal sa príčinou prvého konfliktu novej koalície a opozície. Richard Sulík nazval Blahu koronavírusom, ktorého treba izolovať od spoločnosti. Robert Fico sa nenechal zahanbiť a bez rúška a škrupulí sa Blahu zastal a hovoril o prepojení Borisa Kollára na organizovaný zločin. Ondrej Dostál Ficovi pripomenul, že človek zodpovedný za to, že v krajine vládla 12 rokov oligarchia, korupcia a mafia, nemá najmenšie právo niekoho obviňovať z mafiánstva.

Neobsadený zostáva aj post šéfa parlamentného výboru na kontrolu vojenského spravodajstva. Marian Kotleba získal len 47 hlasov. Šéfom výboru na kontrolu Národného bezpečnostného úradu sa však stane kotlebovec Martin Beluský.

Na ustanovujúcej schôdzi nového parlamentu zložili sľub aj poslankyňa a poslanci rómskeho pôvodu: Jarmila Vaňová, Peter Pollák ml. a Ján Herák, všetci za OĽaNO.    

Prezidentka Zuzana Čaputová dnes večer prijme demisiu Petra Pellegriniho a zajtra vymenuje novú vládu Igora Matoviča.

Ján Schneider

 

Zdroj: Národná rada Slovenskej republiky