• 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Nová vláda prevezme riadenie štátu aj boj s pandémiou už v sobotu

Na dnešnom stretnutí prezidentky s odchádzajúcim a nastupujúcim premiérom  boli dohodnuté aj termíny ustanovujúcej schôdze nového parlamentu a vymenovania novej vlády. Poslanci zložia sľub v piatok 20. marca, vládu vymenuje prezidentka o deň neskôr.

Prezidentka Zuzana Čaputová dnes rokovala s Petrom Pellegrinim a Igorom Matovičom aj o tom, aby odovzdanie moci v čase núdzového stavu krajiny prebiehalo slušne a korektne.

„Som veľmi rada, že dosluhujúci aj budúci premiér prijali moje pozvanie na stretnutie v Prezidentskom paláci. Všetci traja si veľmi dobre uvedomujeme, v akej situácii sa Slovensko nachádza a aké veľmi dôležité je dnes povýšiť spoluprácu nad akékoľvek individuálne alebo stranícke záujmy. Preto som rada za veľkorysosť, ktorú dnes prejavili. Zhodli sme sa, že odovzdanie moci sa udeje v absolútnej spolupráci a konštruktívne.

Po spoločnom stretnutí som preto rozhodla, že nový parlament sa prvýkrát zíde tento piatok a na druhý deň vymenujem novú vládu Igora Matoviča. Všetky personálne nominácie na jednotlivé ministerstvá, ktoré mi predložili lídri novej koalície, akceptujem. Keďže som zodpovedná za riadny chod ústavných orgánov, pri zohľadňovaní termínu ustanovujúcej schôdze NR SR som potrebovala mať uistenie, že k výmene vlády dôjde spôsobom, ktorý nebude v čase krízy znamenať akúkoľvek neistotu v spoločnosti. Takéto uistenie som dnes dostala.

Dôležitým faktorom pri voľbe termínu bola aj skutočnosť, že s pribúdajúcimi dňami môže stúpať počet nakazených koronavírusom, a ten sa nemusí vyhnúť ani ústavným činiteľom, či už budúcim poslancom parlamentu, členom bývalej alebo budúcej vlády a v konečnom dôsledku ani mne, ktorá všetky tieto ústavné akty musím zrealizovať. Súčasná situácia je hlavne o prijímaní rozsiahlych bezpečnostných a hygienických opatrení. Táto kríza však bude mať už onedlho aj vážne ekonomické a sociálne dopady, a tie musí veľmi rýchlo začať riešiť vláda s novou a silnou legitimitou. Po zvážení všetkých okolností som sa rozhodla termín ustanovujúcej schôdze NR SR dlhšie neodkladať.

Chcem zdôrazniť, že situácia je naozaj vážna. Ešte raz ďakujem Petrovi Pellegrinimu a Igorovi Matovičovi za ústretový prístup. Berme to, prosím, ako posolstvo upokojenia, že odchádzajúca aj prichádzajúca vláda si je plne vedomá svojej zodpovednosti, a že budú spolupracovať v prospech občanov Slovenska,“ vyhlásila prezidentka Zuzana Čaputová.

Ján Schneider

Zdroj: FB prezidentky Zuzany Čaputovej