• 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Vláda dnes vyhlásila núdzový stav, zatiaľ platí len pre oblasť zdravotníctva

Na mimoriadnom rokovaní kabinet opäť pritvrdil, krízový štáb zajtra rozhodne o ďalších nevyhnutných opatreniach. Splnomocnenec vlády pre rómske komunity riešil aj opatrenia v rómskych osadách. Dnes večer evidujeme 61 nakazených, počas nedele pribudlo 17 nových prípadov.  

Núdzový stav pre oblasť zdravotníctva je preventívne opatrenie. Okrem iného zakazuje štrajky v nemocniciach a umožní vláde presúvať zdravotníkov, techniku a materiál medzi nemocnicami. Vláda požiada štátne i súkromné nemocnice, aby mali pripravené kapacity pre nakazených koronavírusom a aby prestali poskytovať plánované operácie.

Ak by bol vyhlásený núdzový stav pre celú krajinu, znamenalo by to okrem iného aj obmedzenie osobných slobôd. Zrejme by sa týkalo najmä ľudí, ktorí porušujú karanténu. Policajti ich zatiaľ evidujú cez 200.

Vláda na mimoriadnom rokovaní prijala ďalšie krízové opatrenia: všetky prevádzky služieb a obchodu budú zatvorené na 14 dní. Netýka sa to predajní potravín, drogérií, lekární, trafík, pôšt, bánk, čerpacích staníc stravovacích prevádzok a obchodov s krmivom pre zvieratá. Reštaurácie môžu jedlo nie podávať pri stoloch, ale len poskytovať formou výdaja, alebo donáškovej služby. Vláda dnes okrem iného rozhodla aj o nákupe rúšok a aj rýchlotestov na koronavírus.

Na mimoriadnom rokovaní vlády sa riešila aj ochrana rómskych komunít.  

„Na dnešnom mimoriadnom zasadnutí vlády som prezentoval požiadavky smerujúce k ochrane rómskych komunít pred koronavírusom. Riešili sme tri základné veci: 1. prístup k pitnej vode v každej komunite - a to formou uvoľnenia prístupu aj v oblastiach, kde bol doteraz prístup obmedzený, resp. zabezpečenie prístupu pomocou cisterien; 2. predchádzanie hromadným davom pri vyplácaní dávok formou mobilnej pošty; 3. vybavenie terénnych pracovníkov ochrannými pomôckami, vďaka ktorým by chránili seba aj ostatných a mohli tak bezpečne robiť svoju prácu. Zajtra pokračujeme ďalej na krízovom štábe,“ informoval splnomocnenec vlády pre rómske komunity Ábel Ravasz.

Ústredný krízový štáb bude zajtra zrejme riešiť aj možnosť prikázať občanom, aby do prostriedkov hromadnej dopravy vstupovali s rúškami, alebo ich náhradami. Toto opatrenie by malo platiť aj v predajniach, prevádzkach a obchodoch, ktoré zostanú otvorené.  

Ján Schneider

Zdroj: Úrad vlády, Úrad splnomocnenca vlády pre rómske komunity