• 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Lídri vznikajúcej koalície oznámili prezidentke, že sa dohodli na zložení vlády

Tak, ako v mimoriadnej situácii treba, s rúškami informovali a zrejme aj rokovali s prezidentkou Zuzanou Čaputovou lídri vznikajúcej vládnej koalície Igor Matovič, Richard Sulík, Boris Kollár a Veronika Remišová. Mená ministeriek a ministrov po rokovaní neoznámili.

Zloženie novej vlády sa zrejme dozvieme v najbližších dňoch, rovnako aj termín ustanovujúcej schôdze parlamentu.  

„Oceňujem dohodu štyroch politických strán na vytvorení vládnej koalície. Na dnešnom stretnutí v Prezidentskom paláci ma oboznámili s rozdelením postov v novej vláde, s nomináciami na jednotlivé rezorty a diskutovali sme aj o niektorých programových prioritách vznikajúceho vládneho kabinetu. Vzhľadom na to, že zodpovedám za riadny chod ústavných orgánov a aj vzhľadom na aktuálnu mimoriadnu situáciu, považujem za dôležité, aby odovzdanie moci nastalo hladko a zodpovedne. V najbližších dňoch sa preto plánujem stretnúť znova s Igorom Matovičom aj Petrom Pellegrinim a po týchto stretnutiach oznámim termín ustanovujúcej schôdze parlamentu a ďalšie kroky súvisiace s vymenovaním novej vlády,“ povedala prezidentka Zuzana Čaputová.

Podľa Igora Matoviča nešlo o delenie flekov, ale o rozdelenie zodpovednosti. Zatiaľ je isté rozdelenie rezortov pomerom 8-3-3-2 a aj to, že premiérom bude Igor Matovič. OĽANO bude viesť, ministerstvo vnútra, financií, obrany, zdravotníctva, kultúry, pôdohospodárstva a životného prostredia. Richard Sulík by mal byť podpredsedom vlády a ministrom hospodárstva, jeho SaS bude viesť aj ministerstvá školstva a zahraničných vecí. Boris Kollár bude predsedom parlamentu a jeho strana Sme rodina obsadí posty podpredsedu vlády pre legislatívu a strategické plánovanie a ministerstvo dopravy. Strane Za ľudí pripadli ministerstvo spravodlivosti a nové ministerstvo pre regionálny rozvoj a investície.     

Ján Schneider

Zdroj: FB prezidentky Zuzany Čaputovej