• 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Aké opatrenia proti šíreniu koronavírusu prijali európske krajiny?

Pozrite si prehľad podmienok a opatrení, ktoré pre vírus SARS-CoV-2 uplatňujú niektoré krajiny Európskej únie.

Po Taliansku hlási v Európskej únii najviac nakazených koronavírusom (SARS-CoV-2) Francúzsko, Španielsko a Nemecko. Na stovky sa potvrdené ochorenie COVID-19 ráta aj v Dánsku, Holandsku, Švédsku a Belgicku. Prvú obeť má aj Poľsko.

Najvýznamnejšie obmedzenia prijal pochopiteľne Rím, kde počty obetí ochorenia, spôsobeného koronavírusom, boli zatiaľ každým dňom väčšie ako v deň predchádzajúci. Zatvorené sú školy, inštitúcie a od dnes (12. marca) aj všetky obchody okrem potravín, lekární a vybraných drogérií.

Od polnoci 13. marca bude platiť aj zákaz cestovania zo Schengenského priestoru do Spojených štátov amerických. Opatrenie ohlásil včera (11. marca) prezident Donald Trump. Európski predstavitelia už jednostranné a neprekonzultované rozhodnutie kritizovali.

Francúzsko

Francúzsko hlásilo ešte včera po Taliansku najviac nakazených v Európskej únii, takmer 2 300. Od prvého zaznamenaného prípadu z 24. januára v Bordeaux už Paríž hovorí o 48 mŕtvych a 12 vyliečených. Podľa ministra zdravotníctva Oliviera Verana je v kritickom stave 105 osôb. Viac ako 80 percent prípadov má však aj vo Francúzsku ľahký priebeh. Prvým, kto nákaze v krajine podľahol, bol 14. februára čínsky turista.

Prípad nákazy má samotná vláda. Minister kultúry Franck Riester sa podľa vyhlásení napriek svojmu stavu cíti dobre. Nakaziť sa mal od svojich kolegov v parlamente, ktorý potvrdil päť prípadov nákazy. Prezident Emmanuel Macron uviedol, že krajina je „iba na začiatku“ epidémie.

Aj Paríž už prijal opatrenia, avšak stále neohlásil tzv. fázu 3, čo je najvyšší stupeň pohotovosti. Médiá špekulujú, že by najvyššiu pohotovosť mohol prezident ohlásiť už dnes, 12. marca na plánovanej tlačovej konferencii.

Nateraz boli vo Francúzsku zatvorené školy a škôlky v severnej časti Paríža, v Montpellier, na Korzike a v severovýchodnom Francúzsku. Celoštátne sú zakázane návštevy domovov dôchodcov, keďže aj tu sú najviac ohrozenou skupinou práve seniori. Prvá a druhá futbalová liga sa hrá bez divákov, podujatia nad tisíc účastníkov sú zakázané úplne.

Ďalšie informácie o aktuálnom stave vo Francúzsku nájdete tu.

Španielsko

Od dnes už vyšší počet nakazených ako Francúzsko eviduje Španielsko. U takmer 3 000 osôb potvrdili prítomnosť koronavírusu. V krajine však už zomrelo 84 osôb, vyliečených je viac ako 180 ľudí. Nákazu zatiaľ nepotvrdilo len šesť z 50 provincií.

Prvým prípadom bol aj tu turista, tentokrát z Nemecka. Pozitívne ho testovali 31. januára. Prvý prípad sa už objavil aj vo vláde. Ministerka pre rovnoprávnosť Irene Montero dnes oznámila, že spoločne so svojim manželom, druhým podpredsedom vlády Pablom Iglesiasom boli pozitívne testovaní na vírus a ostávajú v karanténe. Parlament hlási zatiaľ tri potvrdené prípady nákazy.

Mimoriadne opatrenia platia od utorka (10. marca) na území baskických regiónov Vitoria a Labastida a od včera (11. marca) aj v provincii Madrid. V týchto oblastiach sú uzavreté všetky školy a univerzity, odporúča sa práca z domu alebo skrátenie pracovnej doby, obmedzenie cestovania a zhromažďovania sa väčšieho počtu osôb (nad 1 000 osôb) v rámci kultúrnych a športových podujatí. Na 15 dní zatvorili aj 200 domovov dôchodcov a všetky múzeá.

Španielsky premiér Pedro Sánchez zdôraznil nutnosť zachovať „jednotu“ národa a zaviazal sa k tomu, že ľavicová koaličná vláda urobí všetko, čo bude v jej silách, aby prekonala pandemickú krízu. Španielsko podľa neho potrebuje ukázať „jednotu, pokoj a stabilitu“, len tak bude totiž schopné prekonať ťažké dni a týždne, kým sa situácia vráti do normálu.

Slovenský rezort diplomacie už vydal odporúčanie druhého stupňa, podľa ktorého radí „zvážiť nevyhnutnosť cestovania“ do krajiny.

Nemecko

Nemecko je s ohľadom na finančné rezervy a funkčný pohotovostný mechanizmus dobre pripravené na epidémiu koronavírusu, ubezpečila včera (11. marca) kancelárka Angela Merkel, podľa ktorej krajina „urobí všetko, čo bude potrebné“, aby zabránila šíreniu vírusu. Kancelárku však citovali mnohé médiá v súvislosti s jej odhadom, že sa v krajine nakazí 60 až 70 percent Nemcov.

Prvého nakazeného evidujú v Bavorsku od 27. januára. Prvé obete prišli 9. marca, pričom išlo o 89-ročnú ženu a 78-ročného muža. Od včera je medzi nakazenými aj člen Bundestagu, zastupujúci menšiu liberálnu stranu, mnohí členovia ostali v karanténe.

V súčasnosti je najviac prípadov zaznamenaných v Severnom Porýnii-Vestfálsku, ktorá je štvrtá najväčšia, ale aj najľudnatejšia spolková krajina Nemecka. Napriek viac ako 1 500 potvrdeným prípadom nákazy nemá Nemecko uzatvorené hranice a nezapojilo ani hraničné kontroly. Už koncom februára sa ale začali prijímať iné opatrenia: od cestujúcich z Číny, Južnej Kórey, Japonska, Talianska a Iránu sa vyžaduje, aby pred vstupom do krajiny nahlásili úradom svoj zdravotný stav; železničné spoločnosti musia ohlasovať cestujúcich s príznakmi; federálna polícia zvýšila kontrolu do 30 kilometrov od hranice. Vláda tiež vyhlásila, že pripraví centrálnu akvizíciu ochranných masiek a oblekov na vytvorenie rezervy.

Celoštátne boli zakázané zatiaľ len podujatia s účasťou nad tisíc osôb. Kým hokejová liga oznámila, že prebiehajúcu sezónu predčasne končí, futbalová liga pokračuje, hoci ostatné dni najmä bez divákov.

Ďalšie informácie o aktuálnom stave v Nemecku nájdete tu.

Benelux

Z krajín Beneluxu má najviac potvrdených prípadov nákazy Holandsko (503 a päť, všetci nad 60 rokov, ktorí nákaze podľahli), po ňom Belgicko (takmer 400 prípadov a traja, ktorí epidémii podľahli). Luxembursko má zaevidovaných 19 prípadov nákazy.

Aj trojica týchto krajín zatiaľ pristupuje k reštriktívnym opatreniam iba postupne. Holandsko zatiaľ podlieha iba prvej úrovni bezpečnostných opatrení, čo znamená, že iba vyzýva k obmedzeniu sociálnych aktivít. Samotný premiér Mark Rutte si po výzve, aby si občania prestali podávať ruky, podal ruku so svojím pristojacim kolegom.

Testovaných bolo do včera takmer 10 000 osôb, avšak krajina netestuje tých, ktorí majú iba ľahké príznaky. „V súčasnosti nie je dôvod na zatvorenie škôl alebo stredísk starostlivosti o deti,“ tvrdia tamojšie úrady. Striktnejšie opatrenia platia od utorka v južnom regióne Noord-Brabant, kde zakázali verejné podujatia.

Belgicko má komplikovanejšiu situáciu najmä pre nutnosť koordinácie. Na najvyššej úrovni musí spolupracovať až deväť federálnych a regionálnych ministrov zdravotníctva. Existujúce regionálne rozdiely, pokiaľ ide o preventívne opatrenia už vyústili aj v politické spory, napríklad medzi starostom Antverp a lídrom flámskej separatistickú strany N-VA.

Aj v Belgicku sú opatrenia zatiaľ len menšie, napriek tomu, že dnes potvrdili 34 nakazených v najväčšom domove dôchodcov v Bruselskom regióne. Autority nateraz zakázali organizovanie podujatí v uzavretých priestoroch pre viac ako tisíc osôb. Niektoré organizácie však ešte stále hľadajú „kreatívne riešenia“ ako nariadenia obísť.

Na týchto stránkach nájdete viac oficiálnych informácii o situácii HolandskuBelgicku a Luxembursku.

Vyšehradská štvorka

Najviac prípadov spomedzi štvorice Vyšehradských krajín zatiaľ eviduje Česko (94), po ňom Poľsko (31). Región zatiaľ hlási jedno úmrtie.

Krajiny Vyšehradu začali prijímať omnoho tvrdšie opatrenia, ako väčšina ostatných krajiny Únie. Mimoriadny stav má okrem Slovenska aj Maďarsko. Krajina má 13 potvrdených prípadov nákazy, v karanténe je zatiaľ 69 osôb.

Vláda kvôli pandémii vyhlásila mimoriadny stav, včera to potvrdil šéf maďarského úradu vlády Gergely Gulyás. Do Maďarska tak nemôžu ľudia z Talianska, Číny, Južnej Kórey a Iránu. Opatrenie sa netýka Maďarov vracajúcich sa z týchto krajín domov, po návrate však musia zostať dva týždne v domácej karanténe. Vláda tiež zakázala organizovanie podujatí v uzavretých priestoroch s viac ako 100 účastníkmi a vonkajších akcií s viac ako 500 účastníkmi.

Viac čítajte tu:

https://euractiv.sk/section/spolocnost/news/ake-opatrenia-proti-sireniu-koronavirusu-prijali-europske-krajiny/

Zdroj: Euractiv.sk