• 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Prezidentka vyzvala občanov a politikov k zodpovednému prístupu, Slovensko začína fungovať v mimoriadnom režime

Dnešný deň sa zapísal do dejín našej krajiny. Vláda v súvislosti s epidémiou koronavírusu vyhlásila mimoriadnu situáciu. Aktuálne máme 21 potvrdených prípadov nákazy koronavírusom. Prezidentka Zuzana Čaputová zdôraznila, že v ťažkých chvíľach nám pomôže zodpovednosť, disciplína, ohľaduplnosť, ale aj spolupráca a racionálny nadhľad. Krízový štáb pritvrdil opatrenia v boji proti šíreniu koronavírusu

Vážení spoluobčania,

prihováram sa vám vo chvíľach, keď celé ľudstvo v súvislosti s koronavírusom čelí nebývalej výzve. Naše generácie nič podobné nezažili a sme vystavení novej skúške.

Vývoj, ktorý sledujeme v okolitých krajinách, nám ukazuje, že musíme reagovať hneď, spolu a veľmi zodpovedne. Sama som dcérou rodičov v rizikovom veku a matkou detí. Chápem, že môžete prežívať obavy o svojich blízkych a seba. Situáciu na Slovensku však môžeme zvládnuť iba vtedy, ak sa k nej každý z nás postaví zodpovedne. Buďme disciplinovaní a obmedzme svoje kontakty na nevyhnutné minimum. Myslime na to, že svojou prípadnou ľahkovážnosťou a ignorovaním odporúčaní môžeme ohroziť nielen seba, ale hlavne ľudí okolo nás. A možno najviac tých, na ktorých nám najviac záleží – svoje rodiny, blízkych, priateľov.

Venujme, prosím, osobitnú pozornosť seniorom, sú najzraniteľnejšou skupinou ľudí a potrebujú našu pomoc. Možno im nemá kto nakúpiť, priniesť lieky, určite majú strach. Spýtajme sa ich a pomôžme im, aby sa sami nemuseli vystavovať riziku, ktoré by pre nich mohlo mať fatálne dôsledky.

Potrebujeme teda zodpovednosť, osobnú disciplínu, ohľaduplnosť k ostatným a racionálny nadhľad. Veľmi pomôže, ak sa nám problém podarí rozložiť v čase.
Na paniku a beznádej nie je dôvod a nikdy ničomu nepomohli.

Vyzývam zároveň politikov, aby odložili osobné spory a predbežné hodnotenia ohľadom zodpovednosti. Teraz veľmi potrebujeme zomknutie a spoluprácu. Prvoradou a najväčšou úlohou týchto dní je zabezpečiť zdravotníkom všetko, čo potrebujú – venujme sa, prosím, najmä tomu. Apelujem na všetkých zodpovedných, aby boli otvorení radám odborníkov. Aby krízový štáb fungoval nielen ako miesto prijímania rozhodnutí, ale aj operatívne vydával pokyny všetkým, ktorí ich naliehavo potrebujú: lekárom, úradom, samospráve aj občanom. Kým sa nesformuje nová vláda, úradujúci kabinet má plnú legitimitu a zodpovednosť.

Svojou zodpovednosťou a príkladným správaním najviac pomôžeme tým, od ktorých naše zdravie bude o pár dní závisieť najviac – našim zdravotníkom.

Dovoľte mi prihovoriť sa ešte vám – vážení lekári, lekárky a vážený zdravotnícky personál,

ste hrdinami dnešných dní. Na vás sa budú obracať občania s dôverou. Viem, že pracujete v najrizikovejšom prostredí a budete pracovať možno aj na hranici fyzického aj psychického vyčerpania. Viem, že vaša situácia nie je ľahká, že vaše zabezpečenie a ochrana nie sú ideálne, ale dúfam, že sa vláde podarí čoskoro situáciu zlepšiť. Spoliehame sa na vašu prísahu, ktorou ste svoj život zasvätili službe ľuďom, ktorí potrebujú pomoc. Veľmi si želám, aby sa občania k vám správali s rešpektom a uznaním, ktoré si zaslúžite.

Vážení občania,

všetkých nás čaká skúška, s kontúrami ktorej sa iba oboznamujeme. Tvoríme jeden štát, jedno obyvateľstvo, jedno ľudské spoločenstvo. V ťažkých chvíľach nám pomôže iba zodpovednosť a spolupráca. Ak sa zomkneme, zvládneme to.“

Vyhlásenie prezidentky Zuzany Čaputovej si môžete pozrieť tu:

https://www.facebook.com/zcaputova/?epa=SEARCH_BOX

Mimoriadna situácia v našej krajine si vyžiadala aj mimoriadny prístup. Ústredný krízový štáb prijal ďalšie opatrenia. Od pondelka budú uzavreté všetky školské a predškolské zariadenia v krajine, vrátane vysokých škôl. Sprísni sa režim na hraniciach až tak, že vstup do našej krajiny budú mať povolení len ľudia, ktorí majú na Slovensku trvalý, prechodný alebo iný pobyt a platný cestovný doklad. Budú aj zastavené lety do a von zo Slovenska z našich troch medzinárodných letísk. Letky ministerstiev vnútra a obrany fungujú v núdzovom režime a sú pripravené dopraviť domov našich občanov. Medzinárodná osobná doprava – s výnimkou nákladnej – bude zásadne obmedzená. Prestanú fungovať aj lyžiarske strediská, aquaparky a welness zariadenia, zábavné podniky a detské kútiky. Cez víkend budú zatvorené nákupné centrá s výnimkou drogérií,  lekární a predajní potravín.      

Hygienici dnes posilnili aj infolinky, aktuálny zoznam nájdete tu:

https://www.minv.sk/?tlacove-spravy&sprava=koronavirus-hygienici-posilnili-infolinky

Ján Schneider

Zdroj: FB prezidentky Zuzany Čaputovej, Ministerstvo vnútra