• 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Koronavírus máme potvrdený už aj na Slovensku, na paniku nie je dôvod

K dnešnému dňu evidujú zdravotníci a hygienici prvé tri potvrdené prípady nakazených koronavírusom v našej krajine. Ide o rodičov a syna, ktorý bol v Taliansku a je „pacientom nula“. Podľa kompetentných odborníkov nie je dôvod na paniku, prijímajú sa viaceré opatrenia, aby sa nákaza nešírila. Na zodpovedný, pokojný a rozumný prístup vyzýva aj prezidentka.

„Pacient nula“ je aj s rodičmi, ktorých nakazil po návrate z Benátok, hospitalizovaný v bratislavskej nemocnici na Kramároch. Všetci taja sú na Klinike infektológie a geografickej medicíny na izolovaných izbách, pod stálym dohľadom lekárov.

Ďalšia slovenská štvorčlenná rodina s potvrdeným koronavírusom sa nachádza vo svojom dome v Rakúsku.

Hlavný hygienik zdôraznil, že situácia je pod kontrolou. Odborníci zabezpečujú všetky potrebné protiepidemiologické opatrenia, vláda a krízový štáb tiež prijali viacero opatrení. Sú zakázané návštevy pacientov vo všetkých nemocniciach, zákaz návštev bude platiť aj v domovoch sociálnych služieb, väzniciach a detských domovoch. Bude vydaný zákaz školských výletov a exkurzií mimo územia Slovenska. Na letiskách sú kontrolovaní všetci cestujúci, ktorí prileteli do našej krajiny, na troch cestných hraničných priechodoch z Rakúska sú cestujúci informovaní, ako sa správať pri príznakoch nákazy koronavírusom. Od pondelka budú pozastavené z našich letísk všetky lety z a do Talianska.     

Na všetky SIM karty mobilných telefónov na Slovensku odoslalo Ministerstvo zdravotníctva dve sms správy.

Prvá informuje o elektronickom recepte. Je dôležitá najmä pre pacientov, ktorí dlhodobo užívajú lieky. Im sa odporúča, aby nešli k svojmu lekárovi, ale mu zatelefonovali, že potrebujú predpísať lieky. Lekár pošle elektronický recept do lekárne, kde si ho vyzdvihnú.

Druhá sms informuje o tom, že ak majú ľudia podozrenie na koronavírus, nemajú ísť k lekárovi, ale majú zavolať na čísla 0917 222 682, 0918 659 580 alebo 0800221234. Na nich dostanú pokyny, čo majú robiť. Následne ich doma navštívi lekár, ktorý ich vyšetrí.

Na zachovanie pokoja vyzvala aj prezidentka Zuzana Čaputová.

„Chápem, že mnohých z vás dnes zasiahla informácia o výskyte koronavírusu na Slovensku. Chápem, že mnohí z vás pociťujú obavy, tak ako ich pociťujú aj moji blízki. Priebežne sa informujem o aktuálnej situácii a apelujem na kompetentné orgány, aby urobili všetky potrebné opatrenia. Ja osobne dôverujem tomu, že sa situáciu u nás ako aj celosvetovo podarí dostať pod kontrolu. Správajme sa zodpovedne, ale zároveň nepodliehajme strachu a panike. Pokojný, rozumný a zodpovedný prístup je to, čo teraz najviac potrebujeme,“ zdôraznila prezidentka Zuzana Čaputová.

Podľa eurokomisárky pre zdravie Stelly Kyriakides je šírenie nákazy koronavírusom v Európe znepokojujúce, ale nie je dôvodom na paniku. Európa sa aktuálne nachádza v štádiu zabezpečovania ochrany pred rozsiahlym rozšírením vírusu. Z krajín Európskej únie zatiaľ nehlásia žiadny prípad nákazy koronavírusom už len Bulharsko, Cyprus a Malta, z krajín mimo únie Albánsko, Čierna Hora, Moldavsko a Turecko.    

Zodpovední odborníci a aj politici apelujú na ľudí, aby sa nenechali vystrašiť, zmiasť alebo pomýliť poplašnými a zavádzajúcimi správami, dezinformáciami v neserióznych médiách a na sociálnych sieťach.


Všetky otázky súvisiace s koronavírusom sú pripravení zodpovedať odborníci Úradu verejného zdravotníctva na:

0917 222 682, 0918 659 580, alebo novykoronavirus@uvzsr.sk.

 

Ján Schneider

Zdroj: Ministerstvo vnútra SR, Euractiv.sk