• 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Lukáš Fila: Dlhodobé problémy sa po voľbách nezmenia mávnutím čarovného prútika

Riaditeľ vydavateľstva Denníka N, spolutvorca úspešného príbehu nezávislého mienkotvorného média, právnik s doktorátom z logiky, novinár, publicista, člen predsedníctva Asociácie vydavateľov tlače, spoluautor etického kódexu novinára. Basový gitarista a textár kapely Korben Dallas, pohodový a fajn človek Lukáš Fila má čo povedať nielen o voľbách.

Pán Fila, na 4. protikorupčnom festivale tu v Žiline ste viedli workshop nazvaný Ako vytvoriť úspešné médium. Príbeh Vášho média je unikátny. Skúsme našim čitateľom v krátkosti zosumarizovať, ako sa to podarilo.

Hlavným kľúčom k úspechu Denníka N je podpora od čitateľov, pretože absolútnu väčšinu našich príjmov predstavujú príjmy z predplatného. Myslím si, že táto skutočnosť je dobrou správou jednak pre nás samotných. Pretože to, že takmer 50 tisíc ľudí je ochotných platiť za kvalitný nezávislý obsah nám dáva už nie nádej, ale istotu, že v tých najbližších rokoch môžeme pokračovať plnohodnotne vo svojej práci a dokonca aj rásť a rozširovať našu ponuku. Ale myslím si, že je to dobrou správou aj pre ďalších novinárov a ďalších ľudí, ktorí by mali chuť začať sa nejakým spôsobom angažovať, alebo niečo robiť. Pretože im to vysiela jasný signál, že na Slovensku je dosť ľudí, ktorí vedia oceniť kvalitu a dokonca aj vlastnými peniazmi. Čiže nie je to iba o tom, že by sa niekto musel spoliehať na inzertné príjmy, granty alebo nejaký iný zdroj príjmov. Tie samozrejme môžu pomôcť na rozbeh, môžu byť dobrým doplnkom a  výpomocou aj v dlhodobom horizonte, ale najlepšie je môcť sa spoľahnúť na vlastných čitateľov a založiť svoje pôsobenie práve na nich. Dobrou správou je – okrem toho, že sa nám darí s predplatným – že máme dobrú skúsenosť aj s crowdfundingami. To znamená s jednorazovými kampaňami, kedy vyberáme peniaze či už na vydanie knihy, ktorá má verejnoprospešný rozmer, alebo nie je čisto komerčným titulom, alebo na vzdelávacie aktivity. Aj to je dobrá správa pre tých, ktorí by chceli robiť či už nejaký jednorazový projekt, alebo dlhodobejšiu činnosť. Dáva im to šancu nahodiť si za pár minút niečo na web a v prípade záujmu uspieť.   

Myslíte si, že je v našej krajine šanca, aby vznikli ďalšie úspešné a hlavne nezávislé médiá? A prečo je to potrebné?

Určite áno. Skúsim uviesť aj iné príklady, než je ten náš – už niekoľko rokov tu pôsobí Postoj, ktorému tiež prispievajú čitatelia. Úspešné je Zomri, ktoré je vlastne tiež určitým typom média. Existuje fond investigatívnej žurnalistiky, ktorý podporuje rôzne projekty.

Pán Fila, naša krajina je špecifická aj v tom, že došlo k vražde nášho kolegu, novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky. Po nej sa zdvihla obrovská vlna občianskeho odporu, ktorá tak, ako to definoval Martin Bútora, bez debaty zmenila Slovensko. Je v tomto kontexte postavenie médií a nás, novinárov na Slovensku zásadne iné, ako v iných krajinách?   

Na jednej strane sa ukázalo, že Slovensko je naozaj krajina, kde novinári majú dôvod báť sa o svoju bezpečnosť – vražda bola zďaleka najhoršou udalosťou, ale bolo tu aj sledovanie novinárov a ich rodín, úniky ich mailov a podobne. Minimálne časť týchto vecí sa diala aj s účasťou štátnych orgánov, alebo ľudí, ktorí pre ne pracujú. Niečo také naozaj nie je v bežnej demokratickej krajine normálne. Na druhej strane tu je stále oveľa menšia miera zásahov do fungovania médií ako napríklad v Maďarsku. A aj prepojenie médií s politikov nie je také otvorené, ako v prípade Andreja Babiša v Česku. Keď sa k tomu priráta už spomínaná ochota ľudí platiť za obsah, majú slovenskí novinári nádej.

Máte ako šéf úspešného, nezávislého média pocit, že je potrebné, aby v našej krajine fungovali aj relevantné, objektívne rómske médiá? Napríklad také, akým sa usiluje byť naša Rómska tlačová agentúra Romata?

Postavenie Rómov je jedna z najvážnejších tém, ktoré dnes v našej krajine riešime. Debata o korupcii a zločinoch, ktoré vidíme okolo seba, trošku neprávom dáva túto tému do úzadia. Ale aj veľké západné krajiny riešia v prvom rade problém spoločenskej rovnosti, a nerovnosť, ktorú vnímame na našom území, je extrémna. Je to niečo, čo by sme ako sebavedomá spoločnosť bez nejakého veľkého otáľania mali začať riešiť. Toho súčasťou je samozrejme aj vyvážené, objektívne informovanie o tom, čo sa deje či už v rámci rómskej komunity, alebo vo vzťahoch medzi majoritou a Rómami. A je iba prirodzené, že by tými, kto o tom informujú, by mali byť samotní Rómovia, prostredníctvom akýchkoľvek médií, alebo iniciatív. Nebolo by dobré, keby to bolo o nich bez nich, alebo keby to bolo tak, že prichádza znova niekto z väčšiny prednášať a poučovať a vysvetľovať, ako veci sú a ako by mali byť. Je iba prirodzené, aby to boli samotní Rómovia.

Rozprávame sa deň pred parlamentnými voľbami, ktoré napĺňajú všetkých slušných ľudí obrovskými očakávaniami. Myslíte si, že je naša krajina v bode zlomu a podarí sa opäť po rokoch to, aby s mandátom od ľudí, voličov, našu krajinu spravovali politici, ktorí opäť Slovensko nasmerujú do demokratických štandardov?

Voľby môžu mať zásadný dopad na všetko, o čom som hovoril.  Budú určite predurčovať, v akom prostredí tu budú fungovať do budúcna médiá. Vidíme v okolitých krajinách, ako napríklad v Maďarsku, že za pár rokov sa vie mediálna scéna úplne zvlčiť a zvrhnúť a dostať pod kontrolu štátu. Vidíme v mnohých krajinách, akú úlohu vedia hrať oligarchovia. Na Slovensku stále existuje reálna pluralita v médiách a to je hodnota, ktorú si musíme strážiť, pretože to nie je samozrejmosť a veľmi ľahko sa to môže zmeniť. A teda to, aká vláda tu je a aké vytvára prostredie pre médiá a pre podnikanie celkovo veľmi súvisí s tým, aké médiá tu môžu pôsobiť. Zároveň voľby budú mať dopad aj na ďalšie témy, ako je zdravotníctvo, vzdelávanie a napokon aj rómska téma. Trošku ja som skeptický v tom, do akej miery sú možné veľmi radikálne obraty v spoločnosti. Je možná radikálna zmena politickej reprezentácie. Ale problémy, ktoré sú tu dlhodobo, či už v tom zdravotníctve, alebo v rómskej otázke, to zasa sa nejakým mávnutím čarovného prútika nezmení.  Na to, aby sa niečo zmenilo, treba odhodlanie, ale aj politickú odvahu. A ak sa aj dostanú k moci ľudia, ktorí reprezentujú slušnejšiu stránku Slovenska a prinesú zmenu, tak je zároveň dôležité, aby mali jasnú víziu a odvahu pohnúť aj s týmito veľkými témami. Lebo inak sa ľahko môže stať, že dôjde k  čiastočnému zlepšeniu, ale v tých témach, ktoré naozaj potrebujú pohnúť, môže dôjsť aj k stagnácii. Zároveň si myslím, že je dôležité, aby nastalo obdobie politickej stability, lebo pokiaľ by vyhrali tie reformné sily, alebo sily zmeny a nakoniec by neboli schopné spoločne vládnuť a nastala by ďalej frustrácia medzi ľuďmi, tak sa obávam, že to, čo už aj tak dosť vidíme, teda vzostup antisystémových  síl, to sa môže ešte veľmi výrazne zhoršiť a potom by tie dopady na nás všetkých mohli byť naozaj veľmi tragické.  

Za rozhovor srdečne poďakovali Ján Strkáč a Ján Schneider

Foto: archív Lukáša Filu