• 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Pozor: o hlasovací preukaz môžete požiadať už len do piatka

Ak chcete v sobotu 29. februára voliť mimo svojho trvalého bydliska, môžete. Hlasovací preukaz ale nevybavíte v deň volieb, treba oň požiadať najneskôr v piatok 28. februára.

Do včera sa dal hlasovací preukaz vybaviť elektronicky, alebo písomne prostredníctvom Slovenskej pošty. Od včera sa dá o hlasovací preukaz požiadať už len osobne, alebo sprostredkovane cez splnomocnenú osobu. Preukaz vybavíte na svojom obecnom či mestskom úrade, podľa trvalého pobytu v občianskom preukaze. Hlasovací preukaz vám obec alebo mesto vydá na počkanie. Na jeho vybavenie ale musíte mať vy, alebo splnomocnená osoba so sebou váš platný občiansky preukaz.

Keď o hlasovací preukaz požiadate, vaša obec alebo mesto vás po vydaní preukazu vyčiarkne zo zoznamu voličov v obci s poznámkou, že vám bol vydaný hlasovací preukaz.

S hlasovacím preukazom budete môcť voliť v ktorejkoľvek volebnej miestnosti na území našej krajiny. Spolu s hlasovacím preukazom si ale nezabudnite zobrať aj svoj platný občiansky preukaz. Bez neho je vám voličský preukaz nanič. Keď sa vo volebnej miestnosti preukážete hlasovacím preukazom, po vašej identifikácii podľa platného občianskeho preukazu budete zapísaný do zoznamu voličov v tom okrsku, kde budete voliť.  

Ak vám čokoľvek v súvislosti s parlamentnými voľbami nie je jasné a nechce sa vám čítať informácie napríklad na webe Ministerstva vnútra:

http://www.minv.sk/?volby-nrsr , môžete konzultovať aj telefonicky. Ministerstvo vnútra včera spustilo informačné linky k nadchádzajúcim voľbám. Až do soboty môžete každý deň od 7:30 do 15:30 telefonovať na čísla:

02/48 59 23 17 a 02/48 59 23 12, kde dostanete odpovede na otázky, týkajúce sa volieb.

Ján Schneider