• 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Zajtra v Bratislave zverejnia Memorandum Rómov a Rómiek žijúcich na Slovensku

Približne 500 členov rómskej komunity bude zajtra v Bratislave pri slávnostnom zverejnení a podpise memoranda Rómov a Rómiek žijúcich na Slovensku. Memorandum pripravila iniciatíva Opre Roma – Rómovia za lepšie Slovensko a Európu. Rómovia chcú od politikov, aby sa ešte pred voľbami verejne zaviazali, že budú presadzovať efektívne systémové riešenia problémov rómskej menšiny v našej krajine. Podpisom memoranda by sa zástupcovia politických strán mali aj zaviazať, že budú vystupovať proti prejavom anticiganizmu, dehumanizácii, proti nenávistným prejavom, ohováraniu a urážkam Rómov a Rómiek.

V memorande Rómov a Rómiek žijúcich na Slovensku je 12 konkrétnych požiadaviek. Dobrovoľníci Opre Roma sa priamo u Rómov a Rómiek doma, v osadách a marginalizovaných komunitách rozprávali so svojimi bratmi a sestrami a zisťovali, čo ich najviac trápi. Je potrebné si uvedomiť, že často ide o nenaplnené základné ľudské práva a potreby. Preto treba, aby bol naliehavý rómsky hlas vypočutý na regionálnej a aj celoslovenskej úrovni. Apolitická iniciatíva Opre Roma – Rómovia za lepšie Slovensko a Európu vznikla najmä preto, aby sa stala počuteľným rómskym hlasom. Nielen pred voľbami, ale aj po nich.

„Ja pevne verím, že budeme úspešnou organizáciou. Verím v to, že naša členská základňa sa rozšíri. Že budeme mať podporu od politických strán z toho hľadiska, že budeme ich prijateľným partnerom. A že po voľbách budeme prizvaní na rokovania, čo sa týka rómskej komunity na Slovensku,“ povedal riaditeľ iniciatívy Opre Roma – Rómovia za lepšie Slovensko a Európu Csaba Horváth.

Najväčšia apolitická rómska iniciatíva v našej krajine momentálne spája 11 rómskych starostov, viac ako 100 rómskych miestnych poslancov, občianske organizácie, osobnosti, ale aj vyše 10 000 rómskych občanov a občianok. Slávnostný podpis Memoranda Rómov a Rómiek žijúcich na Slovensku, ktorý sa zajtra uskutoční v Bratislave, je jedným z vyvrcholení kampane Tvoja voľba je tvoj hlas. V nej apolitická iniciatíva Opre Roma – Rómovia za lepšie Slovensko a Európu vyzýva Rómov a Rómky osobne a aj prostredníctvom médií a sociálnych sietí, aby nezahodili svoj hlas a išli 29. februára voliť.

Ján Schneider

Kamera, foto: Ján Schneider, Ján Strkáč, Koloman Lovaš