• 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Zuzana Čaputová hovorila na bezpečnostnej konferencii v Mníchove o zodpovednosti politikov

Prezidentka Zuzana Čaputová  vystúpila na prestížnej bezpečnostnej konferencii s príhovorom o ochrane demokratických inštitúcií. Na tomto top bezpečnostnom fóre dodnes slovenská hlava štátu nemala šancu vystúpiť. Prezidentka Zuzana Čaputová túto možnosť dokonale využila. Mníchovská bezpečnostná konferencia každoročne dáva priestor svetovým politickým lídrom a medzinárodným expertom.

„Žijeme v regióne, kde, ak sa pozrieme iba na čísla, sa dnes občania majú lepšie ako kedykoľvek predtým. Stredoeurópske ekonomiky rastú, klesá nezamestnanosť. Napriek tomu dnes nad strednou Európou visia otázniky o jej smerovaní. Čoraz častejšie počúvam otázku, prečo niektoré štáty v regióne popri zvyšovaní životných štandardov zaznamenávajú pokles v tých demokratických. Prečo síce vieme ochrániť naše hospodárstvo, ale prečo s rovnakou vervou nevieme chrániť naše hodnoty.

Odpoveď môže súvisieť aj s tým, že za posledných 30 rokov sme demokraciu aj celý náš pokrok, či reformy, brali skôr technicky. Kritérium a jeho splnenie. Ekonomický rast vyjadrený v číslach. Reforma premietnutá do počtu nových inštitúcií. Ako keby sme zabudli, že demokracia, a dovolím si povedať, že aj celá Európa a koncept západu, je najmä o duchu slobody, spravodlivosti, tolerancie a solidarity, ktorého obranným valom je právny štát. O každodennom rešpekte voči pravidlám, o ich obrane a nie obchádzaní. Jednoducho, o zodpovednosti.

Aby právny štát fungoval, potrebujeme silné inštitúcie či uvedomelých občanov. A potrebujeme k tomu aj zodpovedných politických lídrov, ktorí budú princípy právneho štátu brániť a presadzovať.

Máme takúto príležitosť 29. februára. Využijeme ju!“ – apelovala prezidentka Zuzana Čaputová.

 

Zdroj: FB prezidentky Zuzany Čaputovej