• 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

10+1 odpovedí: OĽANO

Tak, ako sme avizovali,  postupne vám v necenzurovanej podobe prinášame odpovede na našich 10+1 otázok. Odpovede relevantných politických strán na otázky, týkajúce sa bytostne našich rómskych spoluobčanov. Nebudeme komentovať, zverejňujeme v plnom znení.

Tu sú odpovede politického subjektu OĽANO, vypracované expertom na rómsku problematiku, kandidátom hnutia OĽANO v parlamentných voľbách 2020 Petrom Oborníkom.

 

1.   Aké sú základné príčiny vyčlenenia slovenských Rómov na okraj našej spoločnosti?

Zhruba len každý tretí Róm žije v osade. Až dvaja z troch Rómov pracujú, platia dane, majú svoj život. Mnohí z nich si ani neuvádzajú rómsku národnosť, najčastejšie slovenskú či maďarskú. Sú neviditeľní, lebo nijako zvlášť nevyčnievajú. Možno práve preto má majorita dojem, akoby slušní Rómovia neexistovali. V médiách sú prezentovaní neslušní. Sú proste výraznejší a médiá majú radi, keď majú vysokú sledovanosť. Táto menšia, no o to viditeľnejšia časť Rómov z osád žije na okraji spoločnosti. Nestalo sa tak zo dňa na deň a mohli by sme hľadať príčiny už od Márie Terézie, za ktorej sa väčšina kočovníkov povinne usadila. Už vtedajšia panovníčka veľké plány Rómov asimilovať. Každý má s nimi nejaké vlastné plány, no málokto sa spýta samotných Rómov, čo vlastne chcú. To je to, čo treba zmeniť. Nevidíme ich na miestach, kde by mali väčšiu mieru spoločenskej zodpovednosť. Nikdy nemali ministra, dokonca dnes nemajú ani Róma splnomocnenca na Úrade splnomocnenca pre rómske komunity. Môžeme ich kritizovať, že zlyhali, ale najskôr im musíme dať možnosť. Toto je jeden zo stoviek rôznych dôvodov, prečo sú občanmi druhej kategórie, alebo na okraji spoločnosti. Je to komplex historických, kultúrnych, antropologických, sociálnych a ekonomických faktorov. Ak by sme chceli používať slovo diskriminácia, musíme však povedať, že je ide v prvom rade o ekonomickú diskrimináciu, z ktorej u nás vyplýva etnická. To, čo majorita kritizuje sú problémy chudobných na celom svete – mnohodetnosť, nedostatočné vzdelanie, kriminalita, nízka zamestnanosť. Teda, to že rómske dieťa je nevzdelané, že ide špinavé do školy je dôsledok, nie je to príčina. A dôsledkom toho, že nevzdeláme deti, je že z nich vyrastú negramotní rodičia, ktorí opäť nedokážu ponúknuť perspektívu svojím deťom. Je to bludný kruh. A pýtať sa kto je vinník, alebo, čo bolo skôr či sliepka, či vajce? Je to bezpredmetné. Pýtame sa to desiatky rokov, robíme analýzy, štúdie... odpovede máme, no situácia sa zhoršuje. Nemôžeme však za to kritizovať majoritu. Každý z nás má iný názor. Situácia dnes eskaluje – vyhrocujú ju extrémisti, no tí sa len spúšťajú na saniach po zasneženom svahu, ktorý svojimi zlými rozhodnutiami a neochotou riešiť problémy dôsledne, vytvorilo viacero bývalých vlád.

Ak sa to naďalej budú vlády ignorovať, stav sa len zhorší. Namiesto toho, aby sme sa dnes približovali a stierali rozdiely, len sa vzďaľujeme. Vo vzduchu zaváňa obdobie otvorenej rasovej neznášanlivosti. Už dnes je kontaminovaný fašistickou a neonacistickou rétorikou. 27. január je Medzinárodný deň obetí holokaustu. V roku 2020 75-te výročie. Vieme, akú silu má nenávisť a čo dokázala v Osvienčime. Boli sme to aj my, Slováci. Kooperovali sme na genocíde, Hlinkove gardy udávali vlastných občanov, Židov sme vyvážali do koncentračných táborov a platili za to Nemcom. „Cigánskych asociálov" do pracovných táborov, kde umierali na choroby a podvýživu. Zámerne používam pojem cigánsky asociál. Nepripomína vám to niečo?

 

2.   Prečo je pre váš politický subjekt rómska menšina zaujímavá?

My sme hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti. Sme tu pre všetkých ľudí bez rozdielu. Zároveň sme protikorupčné hnutie. Je to naše základné DNA. A keď vidíme, koľko miliónov putovalo do rómskych komunít z eurofondov. A koľko peňazí sa tam dostalo? Doslova sa rozkradli po ceste. Na reálne riešenie problému možno dorazilo „pár centov".

V čom sme však úplne je prístup. My chceme spolupracovať a rómske komunity vnímame ako potenciál. Ak dáme deťom vzdelanie, nájdu si prácu a budú platiť dane. Stanú sa pre štát prospešný. My dávame šancu. Čo nám nikto nemôže zobrať je, že aj za absolútne katastrofálnej politickej situácie – jednofarebnej vlády SMERu, kedy sa sami Smeráci chceli zbaviť rómskej témy sme im ponúkli človeka – Petra Polláka, ktorého priamy nadriadený bol Kaliňák. Podkopával mu kolená, nepodarilo sa všetko, čo sme chceli, no nezľakli sme sa. Aj v tejto situácii ukázal výsledky – priniesol rómske občiansky hliadky, stavali sa školy, zamestnávali dlhodobo nezamestnaní. V malom. Boli to pilotné projekty. Chcel ísť ďalej, vybavil z EÚ 380 miliónov EUR. Odišiel s čistým svedomím. Bol to Róm, ktorému sme dali šancu – a vďaka OĽaNO sa stal prvým rómskym poslancom NR SR v novodobých dejinách Slovenska a ako isto viete aj prvým rómsky poslancom Európskeho parlamentu v Česku aj na Slovensku.

Dávame tak jasne najavo, že my, naše hnutie na čele s Igorom Matovičom podáva ruku aj Rómom a áno, aj Rómom z osady.

Dnes už má rómsky program viacero strán, tá naša ho má spracovaný ozaj pedantne a odborne, no na čo sa nesmie zabúdať, boli sme prví.

 

3.   Čo dokážete slovenským Rómom ponúknuť?

Ponúkame to, čo nikto. Okrem odbornosti a šance, o ktorej som sa zmienil v predošlej otázke dávame to symbolicky najdôležitejšie. Partnerstvo. Dnes máme na kandidátke rómskych expertov, rómske osobnosti, ale aj mladých ľudí, ktorí majú chuť niečo zmeniť. Nepozeráme sa na nich ako na menejcenných „asociálov", sú to naši kolegovia. Úplne rovnocenní. Ani lepší, ani horší. Proste rovnakí. Sme jeden tím. Sám som prešiel takmer všetky rómske lokality na Slovensku a mám mnoho kamošov. Tí, čo ma poznajú vedia svoje. Úprimne, keby sa mi pokazí auto niekde na diaľnici, ozvem sa skôr Rómom ako kamošom z majority. Viem, že by prišli a pomohli bez toho, aby sa niečo pýtali, alebo za to niečo chceli.

 

4.   Aké sú podľa vás základné problémy Rómov v našej krajine?

Budem menovať, je ich veľmi veľa. Neviem, kde začať, len vymenujem, tie, ktoré mám aktuálne na mysli, sami si povedzte, ktoré problémy sú základné, ktoré možno nie. Nechcem sa zároveň nikoho dotknúť, neplatí to na všetkých. Budem zovšeobecňovať, pričom mám na mysli najmä ľudí so sociálne znevýhodneného prostredia. Menejcennosť, nedostatok príležitostí (najmä pracovných – dobrá práca sa hľadá ťažko) – čierna práca, úžerníctvo, drogy (a alkohol), nedostatočné a nekvalitné vzdelanie – niekedy až negramotnosť, zle nastavený sociálny systém, extrémizmus a stále populárnejší neofašizmus, nedostatočný prístup k vode, kanalizácii, základnej infraštruktúre, choroby – zlé zdravie a životospráva, nízka prevencia vo všetkých oblastiach, katastrofálna mediálna a spoločenská prezentácia – vidíme len samé zlo, často nezodpovední rodičia, zlá vymožiteľnosť práva, čierne stavby, kriminalita, populačný boom – ktorý ide aj na úkor starostlivosti o deti a spomínaná chudoba – život ako v stredoveku (vrátane bývania v chatrčiach).

 

5.   Ktoré rómske problémy chcete prioritne riešiť?

Naše riešenia sú komplexné. Vieme, že nestačí len urobiť nejaký projektík a hneď bude lepšie. Zmeny musia prísť na úrovni legislatívy. Našou hlavnou logikou je: „Deťom vzdelanie a rodičom prácu." Chceme teda pracovať s deťmi aj rodičmi, zároveň zlepšiť ich životnú situáciu, systémom, kde sa peniaze nerozdávajú, ale sú za prácu, no tú musí niekto ponúknuť napríklad aj sociálnymi podnikmi či podporou podnikateľov, ktorí zamestnávajú dlhodobo nezamestnaných, alebo tým, že vo verejných obstarávaniach bude podmienka zamestnávať pár percent dlhodobo nezamestnaných z regiónu.

Naše riešenia sme rozdelili do oblastí vzdelávanie, zamestnanosť, zdravie, bývanie, boj proti extrémizmu, programy politických strán sa postupne predstavujú. Kotlebovci spomínali, že si to nechajú na február, lebo by im mohol ich fantastické myšlienky niekto ukradnúť, my to máme hotové asi 3 mesiace, ale tiež si nechávame na čas, najmä čo sa týka rómskej témy. Predstavia ju naši rómski odborníci, ak však chcete vedieť viacero opatrení dnes, nájdete ich na našej webstránke, mnohé z nich už boli ponúknuté v minulom volebnom programe. Viete, že sme dookola omieľali, že chceme povinnú škôlku pre deti zo sociálne znevýhodneného prostredia od troch rokov. Nakoniec nám to prebrali a sfušovali – zaviedli povinnú škôlku pre všetkých, aj pre kresťanských rodičov, kde je napríklad mamina na materskej so štyrmi deťmi a chce ich vychovávať sama a len jeden rok, čo nepomôže. Sú to len vyhodené peniaze. Ale v tom je naša vláda dokonalá. Míňať vie dokonale.

 

6. Akými konkrétnymi opatreniami mienite našim rómskym spoluobčanom pomôcť?

Program OĽaNO je zložený z viacero opatrení, rozdelených na oblasti vzdelávanie, zamestnanosť, sociálny systém, zdravie, bývanie, finančná gramotnosť a boj proti extrémizmu. Je to komplexný strategický dokument, vyplývajúci z dlhoročnej expertízy a doterajších skúseností. My v tom máme jasno a naše hnutie robí na tom najdlhšie zo všetkých strán. Medzi opatreniami nepochybne nájdete kvalitné inkluzívne vzdelávanie, opatrenia na zvýšenie zamestnanosti, spravodlivý sociálny systém ako aj rozvoj chudobných regiónov. Aj v 21. storočí nájdeme oblasti, nie len rómske, ktoré sú bez vody a kanalizácie či základnej infraštruktúry. Chceme to zmeniť. Podporu máme aj na európskej úrovni, kde má naše hnutie ako jediné na Slovensku poslanca rómskeho pôvodu Petra Polláka. Rómskeho europoslanca nemajú, ani nemali dokonca ani Česi. Máme ľudí, máme expertízu, potrebujeme urobiť dobrý výsledok vo voľbách a byť súčasťou vlády, aby sme naše opatrenia dokázali zrealizovať.

 

7. Existuje na Slovensku relevantný subjekt, zastupujúci väčšinu Rómov?

Subjektov, neziskových organizácií, ako aj politických strán je viacero, nerád by som sa niekoho dotkol, zároveň nie je dobré rozprávať o iných. V našom hnutí máme kooperáciu so Stranou rómskej komunity, ktorej predsedom je jeden z najvýznamnejších rómskych politikov, historicky poslanec československého Federálneho zhromaždenia za stranu Verejnosť proti násiliu Gejza Adam. Na našej kandidátke sú aj zástupcovia tejto strany, všetko experti v rómskej téme: Jarka Vaňová – najvýznamnejšia súčasná rómska žurnalistka, Inga Lukáčová, ktorá sa profesionálne venuje prevažne vzdelávaniu, Fero Žiga, úspešný rómsky starosta. Máme tam aj Petra Polláka ml., ktorý sa venuje zamestnanosti, Jána Heráka, ktorý vyrastal v detskom domove, dnes pomáha domovákom a v neposlednom rade aj úspešnú starostku Boženu Filkovú. Je nás tam veľa, máte na výber, škoda, že sú len 4 krúžky.

 

8. Je čas vypočuť oprávnené požiadavky rómskej minority?

Tento čas je už dávno. Rómska téma je zneužívaná nacionalistami, fašistami, extrémistami. Už dávno sme mali byť na inej úrovni. Dnes sme na chvoste. Máme najväčšiu korupciu, vedieme aj v rebríčkoch intolerancie proti minoritám. Nemôžeme to vyčítať majorite, ale politikom. Oni môžu za to, že Rómovia vyčnievajú. Mečiar, Fico, Dzurinda... Všetci nastavovali sociálny systém, neboli to Rómovia, ktorí vymysleli nespravodlivý systém dávok, dôchodkov, nemali zatiaľ veľkú možnosť participovať, podieľať sa na tvorbe politík na najvyššej úrovni. Vládni politici sú zodpovední aj za dnešnú situáciu Rómov na Slovensku. Zároveň treba kriticky pozrieť aj na Rómov – rodičia, ktorí fetujú a neposielajú deti do školy. Robíme chybu, ak takýchto ľudí obhajujeme, rovnako ako chybujeme, keď si zastávame akéhokoľvek iného kriminálnika či zlého človeka. Je najvyšší čas vypočuť oprávnené požiadavky. Situácia je tak vyhrotená, že môže dôjsť k občianskym nepokojom. Treba tomu zabrániť.

 

9. Je zastúpenie slovenských Rómov v regionálnej, celoslovenskej a európskej politike adekvátne, dostatočné a primerané?

Kým v komunálnej politike môžeme vnímať trend angažovania sa Rómov ako stúpajúci, vo vyššej politike Rómovia absentujú. V parlamente je lastovičkou pomerne nevýrazný zástupca prevažne Štefan Vavrek (Most), ktorý sa tam dostal ako náhradník. Keď už nie je Róm ani splnomocnenec vlády pre rómske komunity, svedčí to o tom, že súčasní vládni predstavitelia Rómov dostatočne nepodporujú, nemotivujú. Treba zástupcov všetkých minorít, Rómovia sú tou najväčšou. Potrebujeme pozitívne vzory, aby aj rómske deti videli, že ak sa budú učiť a pracovať na sebe, môžu byť na najvyšších politických postoch. V Európskom parlamente sú len 3-ja Rómovia z viac než 750-tich poslancoch. V tomto smere by mali byť Rómovia hrdí, že jeden z nich – Peter Pollák (za OĽaNO) je zo Slovenska. Ďalej je tam Romeo Franz z Nemecka a Lívia Járóka z Maďarska. Je to úspech a podarilo sa to vďaka nášmu hnutiu OĽaNO. Preto je dôležité uvedomiť si, že len spoluprácou medzi majoritou a minoritou sa dá dosiahnuť úspech, prospešný pre všetkých. Rómskym stranám sa vo voľbách na národnej ani európskej úrovni nikdy nedarilo. K 5-tim percentám sa ani nepriblížili. Rómovia nie sú jednotní. Nemôžeme všetkých hádzať do jedného vreca, preto je dôležité, aby majoritní politici otvárali dvere Rómom a pozývali ich na kandidátku, dali im príležitosť.

 

10. Prečo sa problémy Rómov napriek snahám o riešenia prehlbujú?

Snahy o riešenia sú len formálne, nie sú dostatočné. Je to nepopulárna téma. Žiadny politik, ktorý bude chcieť investovať peniaze občanov do rómskych komunít, nezíska popularitu, skôr naopak. Uberie mu to na nej. Tu sa dlhé roky nič poriadne nerobilo, okrem pilotných projektov, ktoré ukázali, čo máme robiť, sa peniaze len strácali. Nedostali sa tam, kam mali. Problémy sa prehlbujú a situácia zhoršuje, lebo vládni politici z rómskej témy len ťažia. Projekty dnes nepomôžu. Vieme, čo robiť. Načo to stále skúšať a analyzovať situáciu za ďalšie milióny? Musíme zmeniť legislatívu a investovať obrovské peniaze do vzdelávania, zamestnanosti a infraštruktúry. Je to ekonomicky výhodnejšie, lebo ak neinvestujeme do vzdelania teraz, je takmer isté, že v sociálnom systéme budeme mať doživotne ďalších dlhodobo nezamestnaných. Aj Rómovia majú nárok na dobrú prácu za adekvátny plat. Nie robotu načierno, kde im niekedy ani nezaplatia. Treba si stále pripomínať, že problém Rómov v osadách je v prvom rade ekonomický. Vo všetkých chudobných komunitách je zvýšená kriminalita, pôrodnosť, viacero chorôb, alkohol, drogy... Sú to sprievodné javy. Príznaky. Musíme riešiť príčiny, nie len dôsledky. Teda, dnes nevnímame snahy ako dostatočné, ak by boli, prišli by viditeľnejšie výsledky.

 

11. Je „rómska problematika" vôbec riešiteľná?

Samozrejme. Všetko je riešiteľné. Aj keď sú ľudia na Slovensku často skeptickí, netvrdíme, že problémy, ktoré trápia Slovensko – Rómov aj majoritu zmiznú, ale dajú sa dostatočne eliminovať. Ľuďom sa vždy dá pomôcť, kde je vôľa, tam je cesta.