• 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Slováci v Británii by mali prechodné obdobie využiť na prípravy

Slovákov po januárovom brexite žiadne zmeny nečakajú, mali by sa však pripraviť na nové pravidlá od roku 2021.

Spojené kráľovstvo opúšťa Európsku úniu 31. januára 2020. Slovákov žijúcich a pracujúcich v Británii čaká prechodné obdobie, ktoré potrvá do konca roka 2020. Počas neho sa majú lídri obidvoch strán dohodnúť na podmienkach vzťahov medzi Britániou a členskými štátmi Únie.

Slováci by sa tak mali pripraviť na nové pravidlá, ktoré budú platné od roku 2021. Tie budú podľa Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) závisieť od konečnej dohody o vystúpení Spojeného kráľovstva z Únie.

Ako sa prechodné obdobie dotkne Slovákov, ktorí pracujú a žijú vo Veľkej Británii? Súčasné pravidlá týkajúce sa cestovania či podnikania sa počas prechodného obdobia nezmenia. Spojené kráľovstvo bude aj naďalej rešpektovať všetky normy a smernice Únie aj keď bez možnosti účasti alebo zapojenia sa do rozhodovacích procesov európskych inštitúcií. Krajina sa tak v istom zmysle bude naďalej správať ako členský štát Únie.

Počas prechodného obdobia budú podmienky cestovania rovnaké ako v súčasnosti. Pri cestovaní do Británie stačí platný občiansky preukaz alebo pas. Turisti nebudú potrebovať žiadne víza a na cestovaní autobusom, lietadlom či vlakom sa nič nezmení. V súčasnosti nie je potrebný ani medzinárodný vodičský preukaz. Britská strana však upozorňuje, že v priebehu roka 2021 plánuje postupne ukončiť uznávanie občianskych preukazov členských štátov Únie na účely cestovania. Ceny telefónnych hovorov, dát či SMS správ ostávajú v prechodnom období rovnaké.

Pobyt počas prechodného obdobia

Takisto môžu občania Únie v Británii pracovať za rovnakých podmienok. Hneď po príchode je však užitočné požiadať o trvalý pobyt, aby začala ubiehať čakacia lehota piatich rokov na jeho uznanie v prípade, že chce človek v Británii ostať pracovať aj po roku 2020. Obchodovanie medzi Britániou a Úniou bude do konca roka takisto pokračovať bez akýchkoľvek dodatočných poplatkov či kontrol.

V prípade, že sa človek rozhodne prísť študovať do Británie počas prechodného obdobia a má záujem ostať po dokončení štúdia pracovať aj žiť v Británii, bude to možné. Ak občan príde do Spojeného kráľovstva do konca roka 2020, má možnosť sa zaregistrovať na pobyt v novej EU Settlement Scheme do 30. júna 2021.

Po uplynutí celkových piatich rokov pobytu dostane občan štatút trvalého pobytu. Ľudia, ktorí začali svoje štúdium už pred brexitom a chcú ostať po skončení štúdia v Británii pracovať, by sa mali zaregistrovať na pobyt do konca roka 2020.

Príprava na nové podmienky

Pre Slovákov žijúcich a pracujúcich v Británii britská vláda však už teraz odporúča, aby prechodné obdobie využili na prípravu na nové pravidlá platné od budúceho roka. Odporúčania sa týkajú najmä podnikania, cestovania či legálneho pobytu v Británii.

Čítajte ďalej tu:

https://euractiv.sk/section/brexit-referendum/news/slovaci-v-britanii-by-mali-prechodne-obdobie-vyuzit-na-pripravy/

Zdroj. Euractiv.sk