• 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Prezidentka Zuzana Čaputová v Jeruzaleme: Holokaust nie je židovská tragédia, je to tragédia nás všetkých

Hlava štátu sa zúčastňuje na pozvanie izraelského prezidenta Reuvena Rivlina na Svetovom fóre o holokauste. V múzeu holokaustu Jad Vašem si delegácie a hlavy štátov zo 49-ich krajín pripomenuli 45. výročie oslobodenia koncentračného tábora Osvienčim- Brezinka.

Naša prezidentka Zuzana Čaputová v Jeruzaleme okrem iného povedala:

„Dnes si toto výročie celý svet nepripomína len preto, aby sme hľadali a označovali vinníkov. Vina sa dá odpustiť aj oľutovať a to sa už v histórii opakovane stalo. Čo sa ale odpustiť ani oľutovať nedá, je zodpovednosť, pretože tá je konštantná. Zodpovednosť za milióny nevinných obetí. Zodpovednosť za životy preživších rodinných príslušníkov, ktorí s touto neskutočnou traumou museli žiť ďalej. Je našou morálnou povinnosťou nezabúdať a pripomínať to všetkým, osobitne mladej generácii.

Rasovo motivované násilie vždy začína slovom. O to viac potrebujeme byť obozretní a citliví voči prejavom nenávisti a diskriminácie. Lebo už nás história naučila, ako málo stačí na to, aby sa zo slov nenávisti stalo masové vraždenie. Vzájomný rešpekt, či ochrana dôstojnosti každého jednotlivca, majú univerzálny charakter. A práve v tomto období, keď je aj naša spoločnosť poznačená rozdelením a vzájomnou nedôverou, sú tieto hodnoty tým, čo by nás malo spájať.“

Prezidentka Zuzana Čaputová pozvala na osobnom stretnutí na  návštevu našej krajiny francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona a britského princa Charlesa.

Dnes sa naša prezidentka po návšteve posvätných miest v Jeruzaleme stretne s izraelským prezidentom Reuvenom Rivlinom.

 

Zdroj: FB prezidentky Zuzany Čaputovej