• 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Komentár šéfredaktora: Musíme sa pýtať

Parlamentné voľby už pomaly, ale isto kopú do dverí volebných miestností. Budú iné, pretože každé voľby sú predsa iné, ako predchádzajúce. Budú kľúčové, ale aj takých už zopár bolo odvtedy, čo sme po námestiach štrngali kľúčmi. Budú prelomové? No to zrejme áno. Napriek tomu, že postupne už v európskych, komunálnych a prezidentských voľbách podostávali na frak náckovia, extrémisti smeráci a ďalší „tí naši“. A hlavne preto, že to ešte nie je celkom vyhrané, pretože sa stále formujú a pochodujú šíky náckov a ďalší extrémistov. V každom prípade sme pred bodom zlomu a uvidíme, či sa to 29. februára zlomí tak, aby sa to opäť zrástlo a zahojilo. Alebo tak, že bude ešte horšie a bude ako nebolo...

Je často prehliadaný fakt, že parlamentné voľby sa týkajú každého so slovenským občianskym, ale aj pasom. A teda aj tých viac než 300 tisíc Slovákov, žijúcich a pracujúcich v zahraničí. Ktorí sa mobilizujú práve just napriek účelovému smeráckemu volebnému zákonu z roku 2014, ktorý zahraničným Slovákom prakticky znemožňuje voliť tak, ako sa v demokracii patrí. Parlamentné voľby sa týkajú budúcnosti každého jedného z nás, bez ohľadu na farbu pleti, národnosť, identitu, vieru, vyznanie, inteligenciu, vzdelanie, či politické preferencie. Vzniká, už teraz teší a bude tešiť sympatická iniciatíva umelcov, ktorí budú hrať po krčmách a reagujú tak na jedno z pomätených vyhlásení bývalého súdruha premiéra. Nie je to síce pamätný Rock volieb 98, ktorý pomohol poslať Mečiara a jeho perepúť na smetisko dejín, ale predsa...Mobilizujú sa aj Rómovia, rôznymi spôsobmi a s rôznym výtlakom. A to nemyslíme facebookových a iných krikľúňov, ale reálnych rómskych aktivistov a dobrovoľníkov. A zaznamenávame pomerne nezvyklo vysoký počet Rómov na kandidátkach politických strán. Tých relevantných, ale aj zabudnuteľných, podenkových, vygenerovaných akosi omylom, alebo s presne cieleným zámerom. Aj ľudí, aj strán. Musíme ale kvitovať, že do predvolebného ringu vstupujú aj rešpektované a oceňované rómske osobnosti. Žiaľ, opäť nejednotne, nie v silnej, spájajúcej, jednotiacej rómskej politickej strane. Ale rozptýlene v stranách gadžovských, ale aj maďarských. Napriek tomu klobúk dolu pred tým, že sa rozhodli prevziať osobnú zodpovednosť. Nuž a nedá sa ani nevšimnúť, že súčasťou kampane politických strán je tentoraz aj „cigánsky problém“. A, prepytujem, aj súčasťou viacerých volebných programov. O tom, či „Cigánska karta“ bude ten povestný Joker, ktorý to celé prebije, alebo Čierny Peter, budeme vedieť viac 1. marca. My budeme vnímať, monitorovať a zaznamenávať, ako bude v kampani rómska problematika prítomná. Ako bude určite umne využívaná a aj prudko, na hulváta zneužívaná. Je našou povinnosťou dať vám o tom vedieť. Majme na pamäti, že slovenskí Rómovia už majú v europarlamente svojho prvého poslanca. Ďalší, jediný rómsky poslanec v národnej rade pomaly balí poslanecký laptop. Máme ale stovky rómskych poslancov v obecných, mestských či krajských parlamentoch. A desiatky rómskych starostov. Je to už reálne prítomná, zvolená sila Rómov s mandátom a rozhodovacími kompetenciami.

Vypočuli sme múdru radu priateľa a sme za ňu vďační. Okrem štandardnej predvolebnej, volebnej a povolebnej novinárskej práce sa budeme aj pýtať. Pretože sa musíme pýtať. Relevantným politickým stranám položíme 10+1 otázok, ktoré nás zaujímajú. A už teraz sa tešíme, ako sa s vami podelíme o odpovede.

Držme si palce, držme palce všetkým kandidátom, ktorí to myslia úprimne, myslime na budúcnosť a nezahoďme svoj hlas. 

Ján Schneider