• 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Rómovia pripravujú veľkú mobilizáciu

Lídri a aktivisti neoficiálne najpočetnejšej národnostnej menšiny v našej krajine nechcú tentoraz nič nechať na náhodu. Rozhodli sa mobilizovať čo najväčší počet Rómov. Nepôjde ale o revolúciu, alebo masové rasové nepokoje. Pred vypuknutím je zrejme najväčšia predvolebná mobilizačná kampaň od Rocku volieb 98. Rómovia nebudú vyzývaní voliť niekoho, ani proti niekomu. Dobrovoľníci a aj rešpektovaní lídri im budú v celej krajine vysvetľovať, aby išli voliť. Pretože ich hlas je dôležitý pre budúcnosť ich detí, ale aj celej krajiny.  

Kampaň „Tvoja voľba je tvoj hlas“ pripravuje nezávislá apolitická iniciatíva Opre Roma – Rómovia za lepšie Slovensko a Európu.

V týchto dňoch sa končí zber odpovedí dotazníkovej kampane zisťujúcej, čo našich Rómov aktuálne najviac trápi. Rómsky dobrovoľníci sa rozbehli do rôznych kútov Slovenska, do osád aj obcí priamo za tými, ktorí dennodenne bojujú s problémami. Výsledok nie je priebežne prekvapivý, skôr jednoznačný: na prvom mieste je problém zamestnať sa, s ktorým bojuje každý Róm. Potvrdilo sa, že Rómovia chcú pracovať, ale jednoducho na to nemajú príležitosti. Po dokončení zberu a analýzy odpovedí navrhnú rómski aktivisti návrhy riešení najpálčivejších rómskych problémov. S politikmi budú rokovať o presadení konkrétnych riešení a aj dozrú na ich dodržiavanie.

Iniciatíva Opre Roma – Rómovia za lepšie Slovensko a Európu intenzívne pracuje na tom, aby bola silným a aj vypočutým hlasom slovenských Rómov. Manifest iniciatívy zverejnený v Košiciach symbolicky v Pamätný deň rómskeho odporu, 16. mája 2019, už doposiaľ podpísalo viac než 16 tisíc signatárov. Opre Roma sa snaží spájať a zapojiť do riešení problémov čo najviac slovenských Rómov, ale nielen ich. Pomáhajú aj priatelia Rómov a pri vzniku iniciatívy boli a stále sú aktívni aj rómski starostovia.

„Počas svojho života som začal postupne chápať, že Róm bude do konca života Rómom. Keď som ako sociálny pracovník v našej obci začal pracovať s Rómami, riešil som denne ich reálne problémy. Pochopil som, že ak Rómovia nedostanú pomoc v pre nás triviálnych veciach, v ktorých si nevedia poradiť, zostanú na dne. Keď som sa stal starostom, pochopil som aj to, že sám dokážem veľa, ale keď nás bude viac, dokážeme podstatne viac. Dali sme hlavy dokopy a založili sme Opre Roma – Rómovia za lepšie Slovensko a Európu. Sme Rómovia, pracujme pre Rómov. Budujme budúcnosť našich detí,“ povedal starosta obce Radnovce Aladár Bari.

Stále silnejší hlas slovenských Rómov sa opiera aj o medzinárodné skúsenosti. Hnutie Opre Roma aktuálne pôsobí už v ôsmich krajinách sveta. Zahraničné pozitívne príklady hnutia inšpirujú a motivujú aktivistov a rómskych volených zástupcov aj v našej krajine. K tomu, aby robili všetko pre pozitívnu zmenu života tejto najviac skúšanej slovenskej minority.

„Dôležité je to, aby sme sa spájali za jeden spoločný cieľ. Máme ako komunita problémy, formulujme ich s našimi ľuďmi priamo v osadách. Povedzme nahlas svoje požiadavky a poďme za ne bojovať. Myslíme si, že tieto voľby budú iné z dvoch dôvodov. Staré a aj nové politické strany hovoria o tom, že sú priateľmi Rómov. A o tom, že budú riešiť rómsku komunitu. Keď toto hovoria, tak nech sa páči, treba aj vypočuť hlas rómskej komunity. Druhým dôvodom toho, že nadchádzajúce parlamentné voľby sú iné, je posilňovanie extrémizmu. Tieto veci musíme jednoducho eliminovať na minimum. Musíme proti tomu bojovať spoločne so všetkými, teda aj politickými stranami, majoritou, ale aj inými národnostnými menšinami na Slovensku,“ objasnil zmysel rómskej mobilizácie Csaba Horváth, šéf nezávislej apolitickej iniciatívy Opre Roma – Rómovia za lepšie Slovensko a Európu.  

Mobilizačná rómska kampaň pre Rómov „Tvoja voľba je tvoj hlas“  je doslova na spadnutie. V našej krajine je už 30 rokov reálny fakt, že rómska menšina je na tom zo všetkých najhoršie. Čo sa týka základných životných potrieb a všetkého, čo s nimi súvisí. Príčiny sú jasné, ich reálne dôsledky sú viditeľné. Známe sú aj funkčné riešenia. Aby rómska komunita neostala na Slovensku na úplnom dne sociálnej priepasti, musí sa ale zmobilizovať. Pretože už aj Rómom je jasné, že nikto iný to za Rómov neurobí.   

Ján Schneider

foto. Ján Strkáč, Ján Schneider, Koloman Lovas