• 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Prezidentka Zuzana Čaputová vyzvala Slovákov v zahraničí, aby sa zúčastnili volieb

Slovensko je z pohľadu volebného práva pomerne diskriminačná krajina. Najmä pre Slovákov žijúcich v zahraničí. Tí môžu voliť zo zahraničia poštou jedine v parlamentných voľbách. Vo všetkých ostatných voľbách môžu svoje volebné právo využiť len na Slovensku. Na vybavenie formalít k voľbe zostávajú našim spoluobčanom za hranicami už len dva dni. Slovákov žijúcich v zahraničí požiadala o účasť vo voľbách aj prezidentka Zuzana Čaputová.

Podľa oficiálnych štatistík v zahraničí pracuje viac než 150 tisíc Slovákov. Za hranicami našej krajiny ich ale žije podstatne viac, odhadom okolo 300 tisíc. A to už je pomerne vážna masa voličov. V tohtoročných parlamentných voľbách majú šancu voliť zo zahraničia a nemusia kvôli využitiu svojho volebného práva cestovať na Slovensko. Volebný zákon napriek viacerým iniciatívam a aj podaniam na Ústavný súd určite do parlamentných volieb poslanci nezmenia. Zrejme na to nemajú dôvod. Pripomeňme, že aktuálny volebný zákon, ktorý platí od roku 2014, schválil Smer ako jediná v tom čase vládna strana.  Naši spoluobčania žijúci mimo Slovenska v nadchádzajúcich parlamentných voľbách budú môcť voliť dvoma spôsobmi. Buď na Slovensku s hlasovacím preukazom, alebo poštou zo zahraničia. Majú ale už len dva dni na to, aby požiadali buď o hlasovací preukaz, alebo o voľbu poštou zo zahraničia. Cez internet sa to dá vybaviť za pár minút, napríklad tu:

https://navody.digital/aplikacie/parlamentne-volby

https://www.srdcomdoma.sk/

Na účasť vo voľbách voličov v zahraničí vyzvala aj prezidentka Zuzana Čaputová:

Rok 2020 považujem za rok príležitostí. Parlamentné voľby nás čakajú už o niekoľko týždňov a sú veľkou príležitosťou rozhodnúť o budúcnosti Slovenska.

Chcem vás preto požiadať o účasť vo voľbách.
U niektorých z vás to bude možno jednoduché rozhodnutie, u niektorých to chce možno prekonať aj pocit frustrácie alebo rôzne dilemy. Za každých okolností sa vás však budem snažiť motivovať, aby sme si všetci svoje volebné právo uplatnili. Nech už budete počas volieb kdekoľvek – doma alebo v zahraničí.

Na podanie žiadosti o voľbu poštou zo zahraničia zostávajú už len 2 dni. Zostaňte srdcom doma aj počas volieb a urobte tých pár nevyhnutných krokov k tomu, aby aj váš hlas mohol prispieť k tomu, ako bude vyzerať Slovensko po voľbách,“ zdôraznila prezidentka.

Ján Schneider

Zdroj: FB prezidentky Zuzany Čaputovej