• 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Rusko-ukrajinská dohoda znamená pre Slovensko istotu aj po dokončení nových plynovodov

Americké sankcie podľa Ruska dokončenie plynovodov Nord Stream 2 a Turkish Stream neohrozia.

Ruský Gazprom a ukrajinský Naftogaz v noci 30. decembra 2019 podpísali päťročnú dohodu o tranzite plynu do Európy cez ukrajinské územie. Stalo sa tak len deň pred skončením platnosti aktuálneho kontraktu. Podpis následne na sociálnej sieti potvrdil aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

V roku 2020 by podľa zmluvy malo cez Ukrajinu prejsť do Európy 65 miliárd metrov kubických ruského plynu a v ďalších štyroch rokoch potom 40 miliárd metrov kubických ročne. Doteraz sa cez Ukrajinu do Európy prepravovalo okolo 90 miliárd metrov kubických ruského plynu za rok, pripomína agentúra DPA.

Slovenský plynárenský a naftový zväz (SPNZ) ocenil jasnú špecifikáciu objemu dodávok, ktoré budú prúdiť cez Ukrajinu. „Z toho vyplýva, že aj po dokončení plánovaných plynovodov Nord Stream 2 a Turk Stream ruský plyn Ukrajinu neobíde a z existujúcej tranzitnej infraštruktúry bude naďalej profitovať aj Slovensko,“ uviedol pre TASR výkonný riaditeľ SPNZ Richard Kvasňovský.

Sankcie príliš neskoro?

Ruskí predstavitelia  napriek americkým sankciám presvedčení, že by Nord Stream 2 mohol byť dokončený do konca roka 2020. O presnom dátume hovoriť nechcú. Pôvodný dátum dokončenia plynovodu bol koniec roka 2019, pred uvalením sankcií sa hovorilo o polovici roka 2020.

Výstavba plynovodu je v súčasnosti prerušená. V reakcii na americké sankcie totiž švajčiarska firma Allseas stiahla svoje špeciálne lode, ktoré kládli potrubie plynovodu. Chýbalo jej však už položiť len posledných 160 kilometrov potrubia (približne 2300 kilometrov je už položených).

Ak by spoločnosť lode nestiahla, pravdepodobne by projekt dokončila už o mesiac, uvádza EURACTIV.com. Gazprom však v roku 2016 kúpil vlastnú loď schopnú klásť potrubie. Uvádza, že dokončenie plynovodu by jej trvalo dlhšie ako švajčiarskym lodiam, nehovorí však o koľko.

Ruská loď by sa v súčasnosti mala nachádzať v prístave Nakhodka, z ktorého by cesta k plynovodu mala trvať 37 – 45 dní. Alternatívou je ďalšia ruská loď, ktorá položila prvých 13 kilometrov plynovodu, avšak v plytkých vodách. Spoločnosť, ktorá loď vlastní uvádza, že dokáže klásť potrubie až do hĺbky 200 metrov.

Čítajte ďalej na:

https://euractiv.sk/section/energetika/news/rusko-ukrajinska-dohoda-znamena-pre-slovensko-istotu-aj-po-dokonceni-novych-plynovodov/

zdroj: Euractiv.sk

Titulné foto: Lex Van Lieshout/EPA/EFE

Loď švajčiarskej spoločnosti Allseas, ktorá pre americké sankcie prestala budovať plynovod Nord Stream 2

Euractiv Slovensko je partnerom Rómskej tlačovej agentúry Romata