• 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Európsky parlament vyhlásil v Únii stav klimatickej núdze

Europoslanci od Európskej komisie požadujú, aby pri všetkých zákonoch a rozpočtových návrhoch v budúcnosti myslela na cieľ obmedziť globálne otepľovanie pod úrovňou 1,5°C.

Poslanci Európskeho parlamentu vo štvrtok v Štrasburgu výraznou väčšinou odhlasovali vyhlásenie stavu klimatickej núdze v Európe.

Poslanci 751-členného europarlamentu počtom hlasov 429 za a 225 proti (19 sa zdržali) prijali návrh predstavený liberálnou frakciou Obnovme Európu (RE) na vyhlásenie stavu klimatickej núdze v Európe, ktorý v mene tejto frakcie pomáhal presadiť aj slovenský europoslanec EP Martin Hojsík (Progresívne Slovensko).

Od Európskej komisie požadujú, aby sa všetky jej budúce legislatívne a rozpočtové návrhy zosúladili s cieľom obmedziť globálne otepľovanie pod úrovňou 1,5°C.

„Je to zlomový deň pre klímu,“ hovorí slovenský europoslanec.

Aby pravá ruka vedela, čo robí ľavá

Hlasovanie sa tiež vníma ako symbolické gesto, ktoré má zvýšiť verejný tlak na prijatie ambicióznejších klimatických cieľov pred budúcotýždňovou medzinárodnou klimatickou konferenciou COP25.

Liberáli z RE len pred týždňom (21. novembra) presvedčili Konferenciu predsedov politických skupín EP, aby akceptovala a presadila ich návrh do programu novembrového plenárneho zasadnutia zákonodarného zboru EÚ.

Návrh vyhlásenia názorovo rozdelil Európsku ľudovú stranu, najväčšiu frakciu v europarlamente. Časti nemeckých zástupcov vo frakcii vadil pojem „klimatická núdza“ (climate emergency), ktorý je podľa nich neprimeraný. Prihovárali sa preto za miernejšie slovné spojenie – „klimatická naliehavosť“ (climate urgency).

Hlasovania sa zdržala frakcia Európskych konzervatívcov a reformistov (ECR).

https://twitter.com/LuisaPorritt/status/1200006545108549632

Liberálno-centristická frakcia upozorňuje na to, že za situácie, keď celosvetovo stúpajú teploty, emisie skleníkových plynov dosahujú nové rekordy a extrémne formy počasia zasahujú rôzne časti Európy, pristúpili k vyhláseniu stavu klimatickej núdze na národnej úrovni viaceré členské štáty.

K tomuto kroku by sa teraz podľa Hojsík malo odhodlať aj Slovensko. „V ľudskej reči to znamená to, že vytvoríme pravidlá, ktoré zabezpečia, že štát bude aktívne chrániť prírodu a bojovať s klimatickou krízou, ale zároveň si bude dávať pozor, aby nepodporoval také aktivity, ktorými by prírode mohol škodiť,“ vysvetľuje Hojsík. „Skrátka, ľavá ruke bude vedieť, čo robí tá pravá,“ dodáva.

Viac čítajte tu:

https://euractiv.sk/section/klima/news/europsky-parlament-vyhlasil-v-unii-stav-klimatickej-nudze/

Zdroj: Euractiv.sk