• 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Ceny 11. ročníka Roma Spirit sú rozdané

V bratislavskom Divadle Aréna bolo včera večer slávnostné podujatie venované všetkým Rómom, žijúcim na Slovensku. Ale aj tým, ktorí Rómom pomáhajú. Spomedzi 21 nominovaných v siedmich kategóriách vybrali porotcovia držiteľov prestížnych ocenení Roma Spirit. Rómska tlačová agentúra Romata bola pri tom. Mená ocenených poznáme, môžeme ich ale zverejniť až 5. decembra večer, kedy bude vysielaný na Dvojke záznam z galavečera.

11. ročník Roma Spirit opätovne upriamil pozornosť na osobnosti, organizácie a zamestnávateľov, ktorí dokážu realizovať projekty, ktoré prinášajú efektívne a fungujúce riešenia výziev nielen rómskej komunity. Roma Spirit je výnimočný spôsob osvety a šírenia pozitívnych príkladov, ktoré sú podporou a ocenením aktívnej snahy jednotlivcov a organizácií zlepšovať životné podmienky a plnohodnotne a dôstojne integrovať rómsku menšinu.

Vyhlasovateľmi Roma Spirit 2019 sú Asociácia pre kultúru, vzdelávanie a komunikáciu (ACEC), Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) a Úrad splnomocnenca vlády pre rómske komunity. Záštitu nad podujatím prevzali prezidentka Zuzana Čaputová a verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová.  

Finálových nominantov vybral Prípravný výbor zo 176-ich právoplatne prijatých nominácií.

Každým rokom je výber finalistov vďaka kvalite a sile prijatých nominácií náročnejší. Ďakujeme všetkým, ktorí si našli čas a zaslali prihlášky! Vďaka nim máme 11. ročník Roma Spirit plný silných a originálnych kandidátov na ocenenie!” vyhlásila Magdaléna Rothová, riaditeľka ACEC a producentka Roma Spirit.

Na včerajšom galavečere boli spomedzi 21 vybraných finálových nominantov ocenené a s verejným poďakovaním vyzdvihnuté osobnosti a organizácie, ktoré sú inšpiráciou a motiváciou pre ostatných. Aby sa angažovali v projektoch prinášajúcich komplexné, dlhodobé, ale aj kreatívne, invenčné a jedinečné riešenia reflektovanie otázok, týkajúcich sa najmä rómskej komunity.  

Slávnostné odovzdávanie cien Roma Spirit 2019 moderovali Vera Wister a Rudo Danihel. Medzi vystupujúcimi a gratulantami nechýbali Čavalenky, Anabel Mollová, Tomáš Botló, Braňo Jobus a Východniarke šarkanice a mnohí ďalší umelci.

Po slávnostnom galavečere v Divadle Aréna bol pripravený v UHU klube historicky prvý Roma Spirit Bašavel. Všetkých hostí až do rána zabávali Lomnické Čháve, DJ Julah a DJ Matthew.

Prestížne ocenenie Roma Spirit udeľujú už od roku 2009. Do včera bolo nominovaných spolu 1566 osobností a organizácií. Ocenenie si za 11. rokov prevzalo celkom 69 laureátov.

Rómska tlačová agentúra Romata samozrejme zverejní aj mená ocenených, keď nám to RTVS dovolí, teda 5. decembra večer. Pripravujeme aj sériu rozhovorov s nominovanými, ocenenými a organizátormi Roma Spirit 2019.

Ján Schneider

Zdroj: romaspirit.sk