• 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Tony Lakatoš: nehanbite sa za to, že ste Rómovia a podporte talent svojich detí

Amor Duo je kapela zo Zlatých Klasov pri Bratislave, ktorá vznikla v roku 2004. Základ svojho repertoáru majú v tradičnej rómskej hudbe, ale obohatenej o prvky z iných žánrov. Rómska kapela spieva v rómčine, maďarčine, slovenčine a češtine. Hrajú po celom Slovensku, Českej republike, ale aj vo Veľkej Británii. Úspech u svojich priaznivcov týmto skvelým hudobníkom a spevákom prinieslo i vystupovanie na rôznych festivaloch, v kluboch či na rodinných oslavách. Členovia kapely Amor Duo Aurel Nikolič a Anton Lakatoš hrajú nielen prevzatú muziku, ale aj vlastnú tvorbu. Pri tejto kapele sa nedá sedieť.

Rómska tlačová agentúra Romata sa stretla s chalanmi z Amor dua pri Martine, kde boli na Mega part II, len tak pozrieť svojich kolegov, hudobníkov a spevákov. Porozprávali sme sa s Tonym Lakatošom.  

Čo ťa viedlo k tomu, aby si začal spievať?

Neviedlo ma k tomu nič, tak som sa narodil a hudbu milujem odjakživa. Mám rád rómsku hudbu a kapely a hlavne cimbal, cigánske husle, basu... a od toho som sa odrazil a založil kapelu.

Toto je základ, ale snažím sa preniesť to takým svojím štýlom, že tam pridám kláves a snažím sa baviť ľudí. Lebo keď sa ľudia bavia a ja sa bavím, tak je to super.

Tony, čo ti prináša hudba?

Mne hudba prináša všetko, hudba je moje všetko...

Keď to tak zhrniem, tak je to radosť, smútok...

Pre mňa je to iba radosť. Hudba je komunikácia po celom svete. Ľudia, ktorí sa rozumejú hudbe, sú pre mňa na prvom mieste. Ale nie, že by som odpudil ostatných na druhú koľaj tým, že som hudobník. Toto je na prvom mieste, samozrejme okrem rodiny. Ja keď produkujem nejakú hudbu a ľudia sú schopní si ju vypočuť, tak sú to ľudia, aspoň ja to tak cítim, ľudia zo sluchom...

Komu venuješ svoje skladby?

Vlastnú skladbu som už nevydal zhruba 10 rokov...Ja prespievavam iné pesničky a dávam tam ten svoj štýl. Mám kopec kamarátov hudobníkov a nebudem sa hrať na to, že som Amor Tony Lakatoš a najprv moje skladby... Nie, ja viem, čo majú ľudia radi a to sa snažím im dať. No ale už rozmýšľam aj nad svojím autorským cédečkom v roku 2020. No všetko prinesie čas, ale rozmýšľam nad tým.

Tony, čo by si odkázal našim čitateľom?

Vašim čitateľom odkazujem, nech sa bavia. Podporujte deti v tom, čo ich baví. Ja viem, že v našich radoch máme aj vzdelaných ľudí, ale stále je to málo. Preto apelujem, aby sme ukazovali našu kultúru a hlavne aby náš národ bol vzdelaný. Ja viem, že naše deti sú talentované a preto ak sa dá, treba ich potlačiť na rôzne súťaže, aby ukázali svoje kvality a aby mali šancu zmeniť svoj život. Rodičia, nehanbite sa za to, že sme Rómovia, ale podporte svoje deti či už v hudbe, herectve, speve a v ostatných profesiách. Aj my sme ľudia a nedovoľme, aby náš národ bol len terčom rôznych skupín.

Za rozhovor poďakoval a veľa úspechov zaželal Ján Strkáč.

Foto: Archív Tonyho Lakatoša