• 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Čeněk Růžička prevezme cenu od Ústavu pre štúdium totalitných režimov za boj za odstránenie ošipárne v Letoch pri Písku

Ústav pre štúdium totalitných režimov (ÚSTR) ocení štyri osobnosti z Česka i zahraničia, ktoré prispeli k poznaniu histórie, alebo sa postavili proti nedemokratickým režimom. Jedným z ocenených je i Čeněk Růžička, predseda Výboru pre odškodnenie rómskeho holokaustu, ktorý prevezme cenu za prínos k reflexii novodobých dejín, za boj za dôstojnú úpravu miesta niekdajšieho rómskeho tábora v Letoch pri Písku. Slávnostný ceremoniál sa uskutoční dnes vo Valdštejnskom paláci v Prahe.

Čeněk Růžička sa narodil v roku 1946 v Liberci. Pochádza zo skupiny tzv. českých Rómov, ktorí žili na území Čiech už pred II. svetovou vojnou. Jeho rodičia sa zoznámili krátko po vojne, v ktorej obaja prišli o svoje rodiny. Ružička sa vyučil kamenárom v Lipnici nad Sázavou a práca s kameňom a sochárstvo ho dlhé roky tiež živila.

Po revolúcii obchodoval takmer 10 rokov so starožitnosťami, kým ho v roku 1997 konfrontoval Markus Pape s históriou tábora v Letoch pri Písku, ktorá sa bolestne dotýka aj jeho rodiny. Týmto okamihom sa Čeněk Růžička stáva neúnavným bojovníkom za nápravu súčasného stavu pietneho miesta v Letoch u Písku. Za svoje úsilie dostal v roku 2017 cenu Alice Garrigue Masarykovej od veľvyslanca USA Stephena Kinga.

Okrem Čeňka Růžičku ÚSTR ocení ruského novinára a aktivistu Vladimira Kara-Murzu, dlhodobého kritika režimu Vladimira Putina. Kara-Murza, ktorý bol spolupracovník a priateľ zavraždeného politika Borisa Nemcova, sa dlhodobo angažuje v radoch konzervatívno-liberálnej opozície.

"V kategórii za statočné občianske postoje v dobe nacistickej okupácie a komunistickej diktatúry budú ocenení signatárka Charty 77 Miloslava Števichová, ktorú v rámci akcie Asanácia donútila ŠtB emigrovať, a bývalý politický väzeň František Wiendl, ktorý sa aktívne postavil nacistom aj komunistickému režimu a za prevádzanie utečencov cez hranice strávil desať rokov za mrežami," uviedla hovorkyňa ÚSTR Darja Čablová.

"Mimo kategórie cien dostane zvláštne poďakovanie riaditeľa ÚSTR za šírenie duchovnosti a hodnôt demokracie a slobody kňaz Richard Čemus, ktorý pomáhal českým exulantom a podieľal sa na vysielaní Vatikánskeho rozhlasu," dodala Čablová.

Zdroj: Romea.cz

Foto: ROMEA.TV