• 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Sviatok rómskeho jazyka oslávili aj v Martine

Medzinárodný deň rómskeho jazyka, ktorý vo svetovom kalendári pripadá na 5. november, je pripomienkou a aj oslavou jazyka, ktorým sa dá dohovoriť nielen v celej Európe. V Martine sviatok rómskeho jazyka pripomenuli spoločne Múzeum kultúry Rómov na Slovensku a Turčianska knižnica podujatím Príbehy v nás – Romane Paramisi.

Kurátorka Múzea kultúry Rómov na Slovensku so sídlom v Martine Adriana Daneková obohatila čítanie rómskej literatúry aj krátkou prednáškou o histórii, súčasnosti a aj budúcnosti rómskeho jazyka. Pre Rómsku tlačovú agentúru Romata sa vyjadrila takto:

„Chceli sme si uctiť rómsky jazyk, pretože ním hovorí 6 až 11 miliónov ľudí. A je natoľko krásny, zaujímavý a bohužiaľ aj ohrozený, že naozaj cítime potrebu dôležitosti uchovania tohto jazyka. Ale aj odovzdávania z generácie na generáciu, pretože rómsky jazyk bol v takom postavení, že rozprávať ním na verejnosti, v školách bolo istým hendikepom. Najmä teda v dávnej minulosti. Samozrejme situácia po 89-om roku sa zmenila a bol vytvorený aj priestor pre rozvoj rómskeho jazyka a jeho používanie. Napriek tomu rómsky jazyk v niektorých rodinách sa už tak nepoužíva a maminky neučia svoje deti rozprávať po rómsky. Takže ten jazyk sa pomalinky vytráca. A my sa aj obávame, aby sa náhodou nestalo, že to bude – samozrejme nie hneď – ale za niekoľko desiatok rokov jeden z jazykov, ktorý sa vytratí, nedajbože...Myslím si, že rómska literatúra je úžasná, krásna, špecifická a má čo priniesť aj svetovej literatúre.“   

Podujatie Príbehy v nás – Romane Paramisi  venované Medzinárodnému dňu rómskeho jazyka, hudobne oživili rómske nadané deti z turčianskych základných umeleckých škôl. V Turčianskej knižnici zazneli okrem rómskej hudby aj viaceré úryvky diel významných rómskych autorov, tých notoricky známych, napríklad Dezidera Bangu, ale aj viacerých menej známych, či neznámych. 

Ján Schneider