• 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Zuzana Čaputová: Je dôležité, aby padali aj múry nedôvery v nás

Symbol neslobody a rozdelenia sveta počas studenej vojny, berlínsky múr, padol pred 30-imi rokmi. Na oslavách slobody v Berlíne sa zúčastnili prezidenti krajín, ktoré v Novembri 1989 naštartovali zmeny, ktoré ovplyvnili Európu a celý svet.

Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier pozval na spomienkové oslavy prezidentov krajín V4, Slovenska, Českej republiky, Poľska a Maďarska Zuzanu Čaputovú, Miloša Zemana, Andrzeja Dudu a Jánosa Ádera. Nemecký prezident  poďakoval aj občanom stredoeurópskych krajín, že pred 30-imi rokmi prispeli k zjednoteniu jeho krajiny. Zdôraznil, že to boli práve oni, kto sa chopili slobody a skoncovali s rozdelením Európy. Steinmeier vyzval všetkých Európanov, aby aj dnes bojovali za slobodu, demokraciu a súdržnosť.  

Prezidentka Zuzana Čaputová sa vyjadrila takto:

„Pád Berlínskeho múru nie je len symbolom konca rozdelenia jedného mesta a jednej krajiny. Spolu so slobodnými voľbami v Poľsku, paneurópskym piknikom v Maďarsku a Nežnou revolúciou v Československu tvorí jeden fascinujúci príbeh vzájomnej pomoci, solidarity a túžby po slobode a demokracii.

Som presvedčená, že tento príbeh sa neskončil pádom komunistických režimov, ale pokračoval zjednotením Nemecka, transformáciou strednej Európy a pokračuje dodnes ako príbeh zjednotenej Európy.

Berlínsky múr padol a je dôležité, aby padali aj múry nedôvery v nás. Je veľmi dôležité, že si toto významné výročie pripomíname v čase, keď až príliš často počuť hlasy o pretrvávajúcom delení Európy na východ a západ. Som presvedčená, že je našou povinnosťou spraviť všetko preto, aby na takéto hlasy nebol dôvod. Ukázať, že tak, ako naši predchodcovia pred 30 rokmi, sme aj my dnes schopní spolupráce, empatie a vzájomného porozumenia.“

Zuzana Čaputová po návrate z Berlína zdôraznila, že okrem pripomínania si zmeny je dôležité aj to, aby bola táto zmena pop 30-ich rokoch dotiahnutá do konca.

JS

Foto: FB Zuzany Čaputovej