Česká eurokomisárka pre spravodlivosť, spotrebiteľov a rodovú rovnosť Věra Jourová je veľmi nepríjemne prekvapená zo správ o možnom korumpovaní slovenských sudcov na Slovensku. " />
  • 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Eurokomisárka o korumpovaní sudcov na Slovensku: Som nepríjemne prekvapená

 

 

Česká eurokomisárka pre spravodlivosť, spotrebiteľov a rodovú rovnosť Věra Jourová je veľmi nepríjemne prekvapená zo správ o možnom korumpovaní slovenských sudcov na Slovensku.

Vrhá to podľa nej zlé svetlo aj na jej sektor, ktorému sa profesionálne venuje. Doplnila, že na Slovensku sa v tomto roku zvýšila miera dôvery v justíciu. Myslí si, že zvýšiť očakávania Slovákov od justície mohol prípad vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Jourová tiež uviedla, že na októbrovom stretnutí premiérovi Petrovi Pellegrinimu (Smer-SD) opakovala, že netrpezlivo očakáva potrestanie vrahov tejto vraždy.

Sťažuje mi to prácu

„Som veľmi nepríjemne prekvapená,“ reagovala Jourová na to, že sudcovia na Slovensku mohli byť korumpovaní. „Vždy, keď sa objavia prípady, možno jednotlivcov, ktoré vrhajú zlé svetlo na celý sektor, je pre mňa ťažké ten sektor chrániť. Aj moju prácu to sťažuje, keď mám chrániť sektor ako taký. Mnoho ľudí mi potom aj píše s tým, že vy chránite sudcov, ktorí sa na mne osobne podpísali. Dostávam mnoho emailov od ľudí, ktorí sa cítia byť poškodení justíciou,“ skonštatovala Jourová pred slovenskými novinármi v Bruseli.

So slovenským premiérom sa podľa svojich slov na stretnutí v októbri rozprávala aj o prestíži justície a prokuratúry. „Budem bojovať za nezávislosť justície a prokuratúry, pokiaľ je profesionálna a má presvedčivé a dôveryhodné výkony. V momente, keď sú problémy typu, že v justícii sú preukázateľne ľudia, ktorí neprispievajú k dobrej reputácii, je na mieste hovoriť, aké sú možné nápravné opatrenia,“ pripomenula eurokomisárka s tým, že Pellegrinimu sľúbila neformálne konzultácie pri úprave legislatívy v oblasti justície.

Prekvapivý nárast dôvery

Jourová podľa svojich slov veľmi pozorne sleduje, čo sa deje v oblasti činnosti Súdnej rady SR a disciplinárnych konaní. „Je na Súdnej rade, aby sa na tie veci pozrela prísnejšie, ak má také pravidlá. A pokiaľ to dobre chápem, tak Súdna rada na Slovensku má možnosť disciplinárneho konania, ktorá zareaguje dočasným opatrením postavením mimo službu,“ skonštatovala.

Slovensko sa podľa Jourovej pomerne prekvapivo dostalo vyššie v dôveryhodnosti justície.

Čítajte ďalej na:

https://euractiv.sk/section/spolocnost/news/eurokomisarka-o-korumpovani-sudcov-na-slovensku-som-neprijemne-prekvapena/

Zdroj: Euractiv.sk