• 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Stratené spomienky v múzeu holokaustu

 

Múzeum holokaustu v Seredi v spolupráci s Collective of Memories pripravili výstavu Grünberg: Stratené spomienky. Unikátny výstavný projekt budú môcť návštevníci jediného slovenského múzea, ktoré sa zaoberá holokaustom, vidieť do 25. januára 2020.

Kolektív autorov z Rakúska  fotograficky zdokumentoval miesta, na ktorých žila a pôsobila ortodoxná židovská komunita v meste Zielona Góra (Grünberg) v Poľsku. Tá bola počas holokaustu úplne zničená. Prostredníctvom fotografií a opisného textu autori odkrývajú a približujú svet, ktorý zanikol vyvraždením Židov a ničením miest spojených s ich náboženským a komunitným životom počas holokaustu.  

V meste Grünberg bol od roku 1942 aj pracovný tábor pre židovské ženy a v roku 1944 sa stal pobočným táborom koncentračného tábora Gross-Rosen. Odtiaľto sa 29. januára 1945 vydal do mesta Volary pochod smrti, ktorý neprežili stovky žien. Dnes nie je na mieste bývalého pobočného tábora nič, čo by pripomínalo tieto hrozné udalosti.

Martin Korčok, vedúci Múzea holokaustu v Seredi povedal: „Predstavujeme unikátnu výstavu. Symbolicky by som povedal, že je oknom do sveta, ktorý počas holokaustu v našom geografickom priestore úplne zanikol. S vraždami ľudí sme prišli aj o jidiš kultúru, ktorú reprezentoval hlavne ortodoxný judaizmus. Autori výstavy nás svojim dielom vrátia do sveta, ktorý mal kvôli zvrátenej ideológii prestať navždy existovať.“  

Ďalej dodal, že samotná výstava má hlbší rozmer: tolerancia, medziľudské vzťahy a láska k blížnemu. Aj v prípade, že to režim a politická situácia nie vždy umožňujú a akceptujú. Ako v minulosti, tak i v súčasnosti.

JS