• 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Rómovia sa snažia pred parlamentnými voľbami politicky aktivizovať

V Martine sa priamo v „rómskom ghete“ na ulici Bambusky zišli ľudia, ktorým nie je rómska problematika ľahostajná  Toto stretnutie sa dohovorilo na minulotýždňovom sneme v Banskej Bystrici, kde rómsky politik František Tanko vyzval rómskych starostov a občianskych aktivistov, aby sa spojili a prišli na stretnutie do Martina, kde sa dohovoria, či má pre Rómov zmysel ísť do parlamentných volieb 2020.

V Martine sa stretli prevažne ľudia z východného Slovenska. Predebatovali, za akých podmienok pôjdu do volieb a navrhli ešte ďalšiu spoluprácu a participáciu s občanmi. Dohoda padla a tak slovenskí Rómovia budú mať zrejme politickú stranu, ktorá pôjde do nadchádzajúcich parlamentných volieb.

„Na stretnutí Rómskej platformy a STS sme sa dohodli, že Rómovia budú mať vo voľbách svoju stranu, bude to strana tolerancie a spolunažívania. Som rád, že sme sa dohodli a že budeme bojovať za budúcnosť nás, Rómov. Volebný program sa bude vyvíjať a kreovať cez ľudí, ktorí do volieb spoločne pôjdu. Teda STS, občianske združenia, starostovia, aktivisti a dobrovoľníci. Tento volebný program by sa mal uzatvoriť na sneme, kde ho budeme s plnou vážnosťou a svedomím rozoberať, ako sa hovorí do špiku kosti. Chceme vytvoriť silný  program pre rómsku národnostnú menšinu. Tento snem by mal byť na východnom Slovensku a to v Prešove,“ povedal František Tanko .

JS