• 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Tlak Komisie nepomohol, právne konanie pre segregáciu rómskych detí na Slovensku ide do ďalšej fázy

Európska komisia vyčíta Slovensku umiestňovanie rómskych detí do špeciálnych škôl, alebo výhradne rómskych tried a škôl. Formálna výzva z roku 2015 podľa nej neviedla k prijatiu dostatočných opatrení na riešenie tohto problému.

Európska komisia vo štvrtok oznámila, že zasiela Slovensku takzvané odôvodnené stanovisko, v ktorom ho žiada, aby dodržiavalo pravidlá EÚ týkajúce sa rovnakého zaobchádzania s rómskymi žiakmi. Odvoláva sa na smernicu EÚ o rasovej rovnosti, zakazujúcu diskrimináciu z dôvodu rasového alebo etnického pôvodu vo viacerých kľúčových oblastiach života vrátane vzdelávania.

Eurokomisia v odôvodnenom stanovisku zároveň vyzýva Slovensko, aby dodržiavalo pravidlá EÚ týkajúce sa rovnosti. „Na Slovensku je neprimeraný podiel rómskych detí umiestňovaný do špeciálnych škôl alebo tried pre deti s mentálnym postihnutím a v hlavnom vzdelávacom prúde taktiež dochádza rôznymi spôsobmi k marginalizácii rómskych detí ich umiestňovaním do výhradne rómskych tried alebo škôl,“ píše sa v stanovisku exekutívy EÚ.

Ako sa ďalej uvádza, po formálnej výzve, ktorá bola Slovensku zaslaná v apríli 2015, Slovensko prijalo niekoľko opatrení zameraných na riešenie tohto problému, avšak Komisia ich považuje za nepostačujúce. „Po dôkladnom posúdení opatrení a monitorovaní situácie v teréne Komisia však dospela k záveru, že tieto opatrenia nepostačujú na vyriešenie tohto problému. Diskriminácia na školách z dôvodu etnického pôvodu je aj naďalej vážnym problémom,“ konštatuje.

Slovensko má dva mesiace na to, aby reagovalo a prijalo príslušné opatrenia. V opačnom prípade môže Komisia rozhodnúť o postúpení tohto prípadu Súdnemu dvoru EÚ.

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR sa k stanovisku EK vyjadrí, až keď mu bude doručené a oboznámi sa s ním. TASR o tom informovali z tlačového odboru MŠVVaŠ.

Ravasz: Opatrenia sme prijali, treba pokračovať v trende

Podľa splnomocnenca vlády pre rómske komunity Ábela Ravasza (Most-Híd) Slovensko v posledných rokoch prijalo mnoho opatrení, no priznáva, že súčasný stav ešte nie je uspokojivý.

„V posledných rokoch sme zaznamenali vo viacerých oblastiach pozitívne trendy, zníženie počtu rómskych detí v špeciálnych školách, naopak ich väčšie zastúpenie v predškolskej výchove, no východiskový stav bol taký zlý, že napraviť ho nepotrvá ani rok, ani štyri, možno ani desať rokov,“ upozornil Ravasz.

Ravasz pripomenul aj prijatie opatrení, znižujúcich segregáciu rómskych detí, napríklad zavedenie povinnej predškolskej dochádzky či rušenie nultých ročníkov.

S opatreniami je podľa neho oboznámená aj Európska komisia. „Komisia však začala tento proces už v roku 2015, ide o dlhodobý problém, preto i napriek pozitívnym trendom nie je stav ešte vyhovujúci,“ myslí si Ravasz o dôvode upozornenia komisie.

Je zároveň presvedčený, že Slovensko musí v nastúpenej ceste ísť ďalej. „Musíme pokračovať, aby sme stav zmenili, ale nie preto, aby sme vyhoveli Európskej komisii, ale preto, aby sme mali úspešnú krajinu,“ zdôraznil Ravasz.

Viac čítajte na:

https://euractiv.sk/section/spolocnost/news/tlak-komisie-nepomohol-pravne-konanie-pre-segregaciu-romskych-deti-na-slovensku-ide-do-dalsej-fazy/

Autor: Marián Koreň a TASR | EURACTIV.sk