• 4U Slovensko
  • +421 911 797 207
  • redakcia@romata.sk

Film Hluché dni je víťazom festivalu Jeden svet

Jubilejný 20. ročník Medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet, organizovaný Človekom v ohrození, v nedeľu večer vyvrcholil záverečným slávnostným ceremoniálom. Porota v zložení Alexandra Kandy Longuet, Jan Gebert, a Marek Kuboš na ňom ocenila víťazný film festivalu, dokument režiséra Pavla Pekarčíka, Hluché dni. Porota udelila aj dve špeciálne ceny. Jednu si odniesol film Dálava a druhú snímok Kibera: Príbeh slumu.

V Bratislave sa uplynulý týždeň vo viacerých klubových kinách a kultúrnych miestach konal už 20. ročník festivalu Jeden svet. Tento rok festival ponúkol viac než 40 filmov, vrátane štyroch slovenských a jednej celosvetovej premiéry. Hlavná téma festivalu znela „Stratení v súčasnosti“ a v jej duchu sa niesli aj všetky diskusie, ktoré už druhý rok patria k jadru festivalu.

V súťažnej sekcii Slovensko a Česko za ľudské práva súťažilo desať filmov. Z nich medzinárodná porota, v zložení Jan Gebert, Alexandra Kandy Longuet a Marek Kuboš, vybrala víťazný snímok festivalu. Tým sa stal dokument režiséra Pavla Pekarčíka, Hluché dni. Ocenený poviedkový film, ktorý mal slovenskú premiéru práve na festivalovej pôde Jedného sveta, rozpráva príbehy snov siedmich nepočujúcich detí z rómskych osád Petrová, Spišské Bystré, Kecerovce a Luník IX.

Svetovú premiéru absolvoval v rámci oficiálneho programu festivalu v Karlových Varoch, kde ako jediný slovenský film súťažil v sekcii Na východ od Západu. Precítené autorské dielo režiséra Pavla Pekarčíka, úspešne balansujúce na hrane dokumentu a hraného dokumentu už mali diváci možnosť vidieť aj v programe medzinárodného filmového festivalu Febiofest. Na medzinárodnom filmovom festivale vo Vilniuse získal film Hluché dni cenu Vilnius Goes to Cannes.

„Metaforický, inovatívny a pritom skúsený film, ktorý sa miešaním jemnej fikcie a dlhodobého pozorovania a dokumentovania dostal blízko ku svojim protagonistom. Pomáha pochopiť životné podmienky ľudí, ktorí žijú na okraji v už aj tak vylúčených komunitách. Veľmi osobné filmárske gesto, ktoré vraví veľa s použitím mála. Posledný filmový obraz je taký silný, že zostane ešte dlho v pamäti,“ zdôvodnila svoje rozhodnutie porota festivalu.

„Rád by som sa poďakoval porote festivalu Jeden svet za to, že ocenila príbehy rómskych detí. Možno budú teraz trošku menej ‚neviditeľné’. Ďakujem aj samotným hlavným hrdinom a ich rodinám za to, že nám, filmárom, dovolili zachytiť ich životy v ich plnej autenticite. Ale hlavne by som sa chcel poďakovať aj za štáb a všetkých spolupracovníkov za možnosť byť pri tom,“ povedal režisér Pavol Pekarčík, ktorý si na včerajšom slávnostnom ceremoniáli osobne prebral hlavnú cenu. 

„Bol by som rád, ak by sme si aj vďaka nášmu filmu uvedomili, že tie decká majú rovnaké sny a radosti ako naše deti. Nezáleží na tom, či je dieťa čierne, biele, fialové alebo marťanské, či počuje alebo nie, či rozpráva alebo nie. A o tom by tento film mal byť: mal by spájať,“ dodal Pavol Pekarčík.  

Jubilejný 20. ročník bol okrem pestrej a kvalitnej filmovej nádielky bohatý aj na festivalových hostí. Okrem zahraničných hostí sa festivalu zúčastnilo aj množstvo slovenských filmárov, vrátane  autora a režiséra víťazného dokumentu Pavla Pekarčíka. 

Počas festivalu sa udialo aj 20 školských projekciíktorých sa zúčastnilo 1420 žiakov a žiačok z 26-tich bratislavských škôl. Vďaka festivalu Jeden svet, partnerom a učiteľom a učiteľkám v regiónoch naprieč celým Slovenskom tieto filmy uvidí ešte oveľa viac mladých ľudí. Festival po ukončení bratislavskej časti poputuje do viac ako 20-ich miest po celom Slovensku.

Záštitu nad festivalom Jeden svet tento rok prevzali prezidentka SR Zuzana Čaputová, primátor mesta Bratislava Matúš Vallo a starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová.

 

Spracoval Ján Schneider

Zdroj, foto: https://www.facebook.com/hluchednifilm

https://jedensvet.sk/2019/10/14/nepocujuce-deti-ocarili-jeden-svet/

Trailer filmu zverejňujeme s dovolením autora.

Rómska tlačová agentúra Romata je mediálnym partnerom projektu Hluché dni.